Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Vi kan håbe på 20 grader i weekenden
Afslapning. For hovedstadens beboere kan en tur rundt om Søerne måske virke tillokkende mod slutningen af weekenden. - Foto: Peter Mydske (arkiv)
Weekenden begynder med rusk, men slutter med mildt vejr.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Godt nok bliver fredagen trist og efterårsagtig på den fugtige måde, men så snart regnbygerne er dryppet af, bliver weekendvejret faktisk slet ikke så ringe endda.
Temperaturerne ligger i den pæne ende af skalaen for årstiden, og man behøver ikke at række ud efter paraplyen, hvis trangen til en frisk spadseretur melder sig.
Til gengæld bør man nok holde på hat og briller, for vinden blæser op.
»Det bliver lidt blæsende, men det bliver også mildere«, siger vagthavende meteorolog Tine Zeuthen hos DMI.
»15 til 18 grader kommer vi op på lørdag, og søndag måske helt op til 20 grader nogle steder. Så det er da forholdsvist mildt septembervejr«, tilføjer hun.
Fredag bliver trist affære
Først skal vi dog lægge ugens sidste hverdag bag os, og den tegner til at blive en trist og halvstormende affære.
»Fredag bliver helt klart med regn og rusk. Det bliver med frisk vind til kuling og ved kysterne faktisk helt op til hård kuling en overgang«, siger Tine Zeuthen.
»Lørdag lægger vinden sig lidt efterhånden, og der får vi en jævn til hård vind, så det bliver stadig blæsende«, tilføjer hun.
EFTERÅR PÅ STRANDENKom på solferie for under 2.000 kroner
Det bliver ikke til de helt store mængder sol i løbet af weekenden, men det holder tørt det meste af tiden, lyder det.
»Der kommer nogle enkelte byger lørdag, men det er næsten lige før, at man ikke behøver at finde regnjakken frem. Det bliver helt lokalt og nogle meget lette byger, hvis der kommer nogle«, siger Tine Zeuthen.
»Men om søndagen kommer der regn i løbet af dagen i Nordvestjylland, så der vil der måske være en god idé med en paraply«, lyder det.
Hun kalder fredagens vejr for »rigtigt efterårsvejr« med regn, rusk og blæst, men også med opklaring i perioder, som skulle byde på en »flot blå himmel« til de heldige rundt omkring.
ritzau
Se også
Folk springer igen i døden på berygtet elektronikfabrik
Flere selvmord på Foxconn-fabrik skaber nyt fokus på arbejdsforholdene hos producenten af Apple-produkter.
18. maj i billeder: 'Skyd efter benene'
Kræftens Bekæmpelse: Folk overhører de to vigtigste solråd
Forsvunden otteårig dreng er fundet i live
Efter en eftersøgning, der varede hele natten, er otteårig dreng nu fundet i live.
Dansk hitmager: Jeg blev degraderet til morgendame
Professor: Nedtur for Thorning kan snart være forbi
København er snart forbeholdt pampere og millionærer
Hovedstaden er ved at udvikle sig til at være en by udelukkende for de rigeste.
Cannes dag 4: Iransk instruktør imponerer med fransk skilsmissedrama
Real Madrid taber dramatisk pokalfinale
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
18. maj. KL. 08.37 TV Politiet trækker pistolerne »Skyd efter benene«
10. maj. KL. 11.51 TV F16-fly skyder mod dansk ø
7. maj. KL. 22.14 TV Se glimt fra prisfest: Førsteprisen gik til kvindeligt lærerpar
7. maj. KL. 22.12 TV Prisfest: Fik førstepris for høje ambitioner på egne og elevers vegne
7. maj. KL. 16.38 TV Børnejury beskriver den gode lærer: Ikke for skrap og ikke for sød!
Zenia Stampe politianmelder sig selv for slavehandel
Din nabos musikanlæg