Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Socialrådgivere: Mere uddannelse presser de svage
Aktiveringsplaner. Bettina Post er ikke helt uenig med Mette Frederiksen. Men enige - det er de ikke. - Foto: SIMON FALS (arkiv)
For stor satsning på uddannelse af ledige vil tabe de svage, fastslår socialrådgiverformand.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Flere ledige vil blive opgivet af systemet, hvis der flyttes penge fra den lidt blødere aktivering til mere reel uddannelse.
Sådan lyder advarslen fra Dansk Socialrådgiverforening, efter beskæftigelsesminister Mette Frederiksen i Politiken i dag varsler flere midler til kompetencegivende uddannelse af ledige.
LÆS OGSÅMinister: Alt for få ledige får tilbudt uddannelse
»Hvis man bruger pengene fra aktivering på uddannelse, så kommer der mindre aktivering. Og dem der har brug for aktivering er jo dem, der er længst fra arbejdsmarkedet«, siger formanden for Dansk Socialrådgiverforening, Bettina Post.
Enige lidt hen ad vejen
Alt for få ledige i aktivering får ifølge Mette Frederiksen en kompetencegivende uddannelse. Og det vil regeringen lave om på. Ikke ved at afsætte flere penge, men ved at flytte dem.
Bettina Post er enig med Mette Frederiksen i, at uddannelse er vigtig. Hun mener dog, at man i erkendelse af, at midlerne ikke er ubegrænsede, bør satse på mindre uddannelser.
»Jeg synes om idéen om små kompetenceløft, der ikke koster ret meget, men som kan være lige det, der skal til for nogle«, siger Bettina Post, der blandt andet peger på korte kantineuddannelser og lignende som redskaber, der kan få ledige tilbage på arbejdsmarkedet.
Ifølge hende er der en meget stor gruppe på kontanthjælp, som i dag ikke er stærke nok til at klare en egentlig uddannelse, men på den anden side er for stærke til at komme på førtidspension.
»Men hvis de får lov at gå et par år, fordi vi satser det hele på uddannelse til de, der kan klare det. Så vil vi se en stor stigning i antallet på førtidspension i løbet af et par år«, siger Bettina Post.
KL advarer mod omvendt Robin Hood
Også Kommunernes Landsforening advarer mod, at man flytter penge fra de svageste ledige til de stærkeste.
»Vi taler om at tage fra de svageste, der er på kanten af arbejdsmarkedet, for at give til de stærkeste, således at de kan få en uddannelse«, siger KL-formand, Erik Nielsen (S) til Politiken.
Nye tal fra Beskæftigelsesministeriet viser, at kun ni procent af de ledige i aktivering er i gang med regulære uddannelsesforløb.
ritzau
Se også
Aftaleparter har intet svar på, hvor de 12 milliarder skal komme fra
Margrethe Vestager vil blandt andet lade sig inspirere af Jobcentret i Skelbækgade, når moderniseringsplan skal føres ud i livet.
Sundhedsministeren: Hvorfor skulle læger dog fuske med data?
Bødskov: Danskere i Syrien kan blive farlige for Danmark
Fodboldanalyse: Bolden skal i mål på under 10 sekunder
Det er ikke så effektivt at holde lang tid på bolden, hvis man skal score mål.
Tatto-Liz: De nye regler om farver er helt vanvittige
Ekspert om udbrændt gods: Det er en af perlerne
Forbrugertilliden er steget markant den sidste måned
Ikke siden april 2009 har stigningen i danskernes forbrugertillid været større.
Kolleger reagerer med chok og sorg over 'Tony Sopranos' død
Ny jazzklub på havnefronten siger nej tak til offentlige kroner
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
20. jun. KL. 11.21 TV Historisk gods brændt ned til grunden
15. jun. KL. 08.06 TV Udkantsbornholm: Vores hotelgæster er forsvundet
13. jun. KL. 20.15 TV Hvorfor sender Politiken 40 mand til Folkemøde på Bornholm?
12. jun. KL. 12.20 TV Se den nedbrændte Bandidos-bygning efter attentat
11. jun. KL. 11.07 TV Nu kommer kæmpebillerne: »De bider ikke«
Nicklas Bendtner stopper fodboldkarrieren: Satser på rap-musik
Ting der er sjove