Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 20. nov. 2006 KL. 16.01

Trossamfund vil sagsøge skolebogsforfatter

Islamisk Trossamfund er chokeret over en skolebog, der sidestiller islam med terror. Arabisk generalsekretær føler sig misbrugt og overvejer også retssag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

»Det er værre end Jyllands-Postens tegninger«.

Sådan siger talsmanden for Islamisk Trossamfund om skolebog om islam, som forlaget bag nu har trukket tilbage efter massiv kritik.

Skolebogen skulle være anvendt til 5. klasses elever, men flere kritikere, heriblandt lærere, mener at bogen sidestiller islam med terror.

»Nu vil vi undersøge sagen og se om vi kan rejse en sag mod forfatteren. Vi mener, at man opfordrer til had mod islam. Man siger jo, at hvis man er muslim, er det eneste man kan blive, terrorist«, siger Kasim Ahmad.

Uacceptabelt
Han henviser til passager, hvor forfatteren, Henny Nørgaard, indleder med at beskrive muslimske separatisters massakre på en skole i den nordossetiske by Beslan. Derefter skal eleverne igennem historien om 11. september 2001 og terroristen Osama bin Laden. Først da får eleverne en introduktion til islam, inden der igen kommer mere om muslimer og terror.

Til sidst skal børnene svare på spørgsmålet: 'Hvorfor er der terror i verden?'

»Det er fuldstændig uacceptabelt at sætte lighedstegn mellem islam og terror på den måde. Det er endnu værre end Jyllands-Postens tegninger, fordi forfatterne her siger det ligeud: er du muslim kan du ikke blive andet end terrorist«, siger Kasim Ahmad.

Han mener, at det er positivt at bogen er trukket tilbage, men mener samtidig, at bogen stadig er der og har fået lov at passere igennem systemet.

Arabisk generalsekretær fortørnet
I bogen står desuden, at »selv om ikke alle muslimer er terrorister, så er alle terrorister muslimer«. Citatet stammer fra generalsekretær for den arabiske tv-station al-Arabiya Abdel Rahman al-Rashed.

Brugen af citatet har fået generalsekretæren op af stolen.

Han vil nu også sagsøge forfatter Henny Nørgaard for at koble islam med terror.

»At klippe fra min artikel som bevis for at islam som religion er koblet til terror, fornærmer islam og muslimer«, siger al-Rashed til norske Nettavisen.

»Islam er en fredelig religion og muslimer tolerante mennesker. Forfatteren klipper én sætning fra hele min artikel og bruger ikke hele artiklen, som fortæller, at de fleste muslimer tager afstand fra terror«, siger han.

Annonce
Annonce
Annoncer
Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Vinterberg. Den 43-årige instruktør er vendt tilbage til Cannes i fin fom, 14 år efter succes med 'Festen'. - Foto: LARS JUST

Bookmakerne tror på Vinterberg

'Jagten' er med helt fremme i opløbet om Guldpalmen, mener spileksperterne

Gadeplan
26. maj. KL. 08.34
Rådhusstrand. Billedkunstner Rikke Diemer har indsendt dette bud på en alternativ Rådhuspladsen. Et gammelt postkort »til videre fri debat om pladsens indretning«. - Foto: Rikke Diemer

Politikens læsere har vilde visioner for Rådhuspladsen

Idé-konkurrence. Hvad kommune og metro savner af visioner, har Politikens læsere til fulde.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe