Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 5. dec. 2006 KL. 08.16

Frank Grevil vil renses

Frank Grevil mener, at frifindelsen af Berlingske-journalisterne giver ham gode kort på hånden ved Menneskeretsdomstolen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Frifindelsen af to journalister og en chefredaktør ved Berlingske Tidende i går kan få afgørende betydning for den tidligere efterretningsofficer Frank Grevil, der forsøger at blive renset ved Menneskerettighedsdomstolen i Strasbourg.

Det skriver MetroXpress.

Grevil blev i fjor idømt fire måneders fængsel ved Østre Landsret for at have lækket de samme fortrolige oplysninger om situationen i Irak, som journalisterne nu er frifundet for at have offentliggjort.

Frank Grevil har indbragt sagen for Menneskerettighedsdomstolen, og ifølge Oluf Jørgensen, ekspert i ytringsfrihed ved Danmark Journalisthøjskole, har domstolen i Strasbourg tidligere lagt vægt på, at pressefrihed indebærer beskyttelse af både pressens kilder og af journalisterne.

»Frank Grevil lækkede ikke oplysningerne for personlig vindings skyld, men fordi han ønskede offentlighed om trusselsvurderingerne i Irak. Derfor kan frifindelsen af journalisterne formentlig være brugbar for Frank Grevil«, siger Oluf Jørgensen til avisen.

Dom skal bruges i Strasbourg
Netop spørgsmålet om personlig vinding over for offentlighedens interesse var afgørende i byretten i går, da de tre blev frifundet.

Grevils advokat, Bjørn Elmquist, siger om frifindelsen:

»Hvis den står ved magt, er det klart, at vi vil bruge den med arme og ben i Strasbourg. Frifindelsen fastslår jo, at oplysningerne var af væsentlig offentlig interesse«, siger han.

Uretfærdig behandling
Selv mener Frank Grevil, han er uretfærdigt behandlet:

»Det undrer mig, at retsvæsnet kan nå frem til to så forskellige resultater, når det er de samme oplysninger, vi taler om. Jeg blev jo blandt andet dømt for at have skadet landets sikkerhed, mens journalisterne blev frifundet«, siger Frank Grevil.

Frifindelsen af journalisterne skete dog også i kraft af deres arbejde. Afgørelsen skal blandt andet ses i lyset af, at menneskerettighedskonventionen sikrer en udvidet ytringsfrihed for pressen, fremgår det af dommen.

Det forventes, at Menneskerettighedsdomstolen senest i løbet af foråret afgør, hvorvidt den vil behandle Frank Grevils sag.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Vinterberg. Den 43-årige instruktør er vendt tilbage til Cannes i fin fom, 14 år efter succes med 'Festen'. - Foto: LARS JUST

Bookmakerne tror på Vinterberg

'Jagten' er med helt fremme i opløbet om Guldpalmen, mener spileksperterne

Gadeplan
26. maj. KL. 08.34
Rådhusstrand. Billedkunstner Rikke Diemer har indsendt dette bud på en alternativ Rådhuspladsen. Et gammelt postkort »til videre fri debat om pladsens indretning«. - Foto: Rikke Diemer

Politikens læsere har vilde visioner for Rådhuspladsen

Idé-konkurrence. Hvad kommune og metro savner af visioner, har Politikens læsere til fulde.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe