Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 20. jun. 2007 KL. 14.50

Kommuner må betale for aflyste afgangsprøver

Rodet ved årets eksamener i folkeskolen bliver sat på kommunernes regning, siger undervisningsminister Bertel Haarder (V).

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kommunerne får ingen hjælp af staten til at betale ekstraregningerne for kaoset omkring årets folkeskoleeksamener.

Det fremgår af et svar i Folketinget, undervisningsminister Bertel Haarder (V) har givet til SF's Pernille Vigsø Bagge.

Da landets folkeskolelever i maj skulle til digital eksamen i biologi og geografi, gik Undervisningsministeriets computersystem ned. Derfor måtte mange skoler landet over arrangere nye skriftlige eksamener med papir og pen senere på måneden og indkalde eksamensvagter, censorer mv.

Men afholdelsen af eksamener er kommunernes opgave, skriver Bertel Haarder i svaret. Derfor skal kommunerne betale, medmindre staten »ved en uagtsom eller forsætlig handling har påført en kommune et tab, som er påregnelig følge af denne handling«, skriver ministeren i svaret. Og det er ikke tilfældet, skriver ministeren.

Strammer op
I et andet svar skriver Bertel Haarder, at han »ikke mener, at der generelt set har været tale om, at folkeskolens afgangsprøver har været præget af forvirring og kaos«. Afholdelsen af eksamener er ellers blevet massivt kritiseret for, at de har haft forkerte svar i multiple choise-test, at materialet var så utydeligt, at eleverne ikke kunne læse det, og at der var for lidt tid sat af.

Men undervisningsministeren forsikrer, afviklingen af eksamener vil gå bedre næste år.

Cowis skyld
Til næste års eksamener vil Skolestyrelsen etablere et beredskab, der kan stå klar, hvis der igen bliver problemer med prøverne, skriver Haarder.

»Der er blevet foretaget afprøvninger og justeringer, således at prøverne kunne fremstå pålidelige, læsbare og forståelige i forhold til mål og krav«, skriver Bertel Haarder i svaret.

Undervisningsministeren giver konsulentfirmaet Cowi, som stod for driften af it-systemet, skylden for de mange fejl ved årets eksamener, og han understreger, at firmaet ikke overholdt de sikkerhedsprocedurer, de havde garanteret ministeriet.

KL accepterer regning
Kommunerne tager Haarders regning til efterretning.

»Det må vi jo acceptere. Som vi ser det, er vi uden skyld i skaden, men det er for lille et beløb til, at vi vil gøre en sag ud af det«, siger formand for KL's børne- og ungeudvalg Henrik Larsen (R).

»Vi ved, hvad det har kostet, og det husker vi, til når vi ved en senere lejlighed skal diskutere økonomi med ministeren«, siger han.