Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 14. maj. 2008 KL. 17.25

500 pressefolk til kongeligt bryllup

Møgeltønder vil vrimle med pressefolk, når bryllupsklokkerne bimler for prins Joachim og Marie Cavallier.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der bliver trængsel i presseteltet i Møgeltønder, når prins Joachim gifter sig med Marie Cavallier 24. maj.

I alt 500 pressefolk ventes at dække brylluppet, som flere ugeblade har udråbt som 'året royale begivenhed'.

»Omkring halvdelen af pressefolkene kommer fra Danmarks Radio, TV 2 og TV 2/Syd«, siger Lisbet Metcalfe, chef for International Press Centre, der blandt andet har stået for akkrediteringen af de mange pressefolk.

Udlandet interesseret i bryllup
Hun fortæller, at 80 af de forventede pressefolk skal dække brylluppet for udenlandske medier.

»De udenlandske pressefolk kommer primært fra Europa - for eksempel kommer der en del fra Frankrig, Tyskland og England og selvfølgelig fra de øvrige nordiske lande. Der kommer også et australsk tv-hold«, siger Lisbet Metcalfe.

500 pressefolk er lige knap så mange, som da prins Joachim i 1995 giftede sig med nuværende grevinde Alexandra.

I forbindelse med kronprinsparrets bryllup i 2004 var i alt 2.000 journalister, fotografer og teknikere på arbejde. Omkring 600 af disse var udenlandske pressefolk.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 16.24

Danmark er bagud efter dårligste halvleg i 10 år

Brasilien har udspillet Danmark i de første 45 minutter i Hamborg.

Livsstil
26. maj. KL. 15.04
Bedst for dig. Filterkaffe er ikke den mest populære kaffevariant, men den bedste for dig, der har for højt kolesteroltal. - Foto: Martin Slottemo Lyngstad

Filterkaffe er bedst for blodet

Danskerne elsker moderne kaffetyper, der forøger kolesterolet i blodet.

Musik
26. maj. KL. 13.48
Kulisse. Over 100 millioner tv-seere vil i aften følge finalen i det europæiske melodigrandprix. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Politiken.dk i Baku: Kilometer langt 'Lykkebælte' skjuler fattigdommen

Aserbajdsjans hovedstad er kendt som 'verdens største byggeplads'. Men demokrati indgår ikke i byggeplanerne.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe