Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 20. jul. 2008 KL. 19.19 opdateret 20. jul. 2008 KL. 20.32

Tivoligæster evakueret fra Dæmonen

Rutsjebanen 'Dæmonen' i Tivoli er gået i stå. Folk er blevet evakueret.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Rutsjebanen »Dæmonen« er gået i stå, og passagererne er blevet evakueret fra forlystelsen.

Tivolis medarbejdere måtte hjælpe passagerne ned via en trappe, som rutsjebanen er stoppet ved.

Den 14. juli sidste år gik 'Dæmonen' også i stå. Dengang sad folk fast i rutsjebanen i halvanden time.

24 mennesker sad fast
»Der er tale om et almindeligt driftstop, men vi er endnu ikke klar over, hvad det præcis er, der er gået galt, andet end at rutsjebanen har sat sig fast på vej op«, fortæller kommunikationsmedarbejder i Tivoli, Ellen Dahl.

Der var 24 mennesker i rutsjebanen, da den pludselig stoppede klokken 18.35. På det tidspunkt befandt den sig omkring 25 meter over jordens overflade.

Ifølge Tivoli skulle alle passagerer nu være evakuerede.

Flere ulykker i forlystelsesparker
Kollapset i Tivoli kommer få dage efter, at attraktionen 'Rainbow' i den populære forlystelsespark Liseberg i Göteborg styrtede ned. 36 mennesker blev kvæstede under ulykken.

Også Faarup Sommerland, Tivoli Friheden og Herlufsholm Stadion har været ramt af alvorlige ulykker denne sommer.

Tivoli: Ingen grund til bekymring
Men trods den seneste tids mange ulykker i de skandinaviske forlystelsesparker, mener Ellen Dahl ikke, at der er grund til bekymring.

»Det er selvfølgelig altid frygteligt, når sådan noget sker. Og det er ekstra uheldigt, når det sker lige oveni hinanden, for det skaber en usikkerhed, som slet ikke er nødvendig«, siger hun og fortsætter:

»I Tivoli tjekker vi vores forlystelser flere gange dagligt, og vi ville ikke have dem åbne, hvis de ikke var sikre«.

Krisehjælp til de evakuerede
Ifølge Ellen Dahl har de evakuerede passagerer alle taget oplevelsen i 'Dæmonen' pænt.

»Vi tilbyder selvfølgelig krisehjælp, men indtil videre har vi ikke oplevet nogle voldsomme reaktioner«.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.32
Foto: DRESLING JENS

Danmarks EM-hold i knæ efter miseral start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe