Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 23. sep. 2008 KL. 19.27

Redderne utilfredse med ambulanceaftale

Danske reddere mener, Regionen Sjælland udelukkende har skelet til prisen, da de valgte ambulancefirma.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Region Sjælland risikerer at skyde sig selv i foden ved at vælge svenske Samariten Ambulans AB til at stå for regionens ambulancekørsel i de kommende fem år.

Det mener Reddernes Landsklub, som organiserer de danske reddere.

Region Sjælland oplyste tidligere i dag, at de havde valgt det svenske firma i stedet for danske Falck, fordi svenskernes samlede tilbud var det bedste. Det var ikke kun et spørgsmål om pris.

Ingen sikkerhed for personale
Det har Reddernes Landsklub svært ved at tro, fordi »Samariten Ambulans AB ikke har tegnet en overenskomst, som sikrer, at redderne ikke skal gå ned i løn, ligesom det bliver svært at overbevise ambulanceredderne fra Falck om, at de skal søge arbejde hos et ukendt firma«, lyder det i en pressemeddelelse.

Redderne mener derfor, at Samariten vil få mere end svært ved at klare leverancesikkerheden, og firmaet ikke har sikkerhed for at have kvalificeret personale til opstarten af opgaven.

Samaritens tilbud var 120 millioner kroner billigere end Falcks, men indeholder også 200 færre reddere end tilbuddet fra den danske virksomhed.

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 11.52

Hans Engell var chef for spionmistænkt: »Jeg er meget, meget forundret«

Tidligere forsvarsminister vurderer, at mistænkt journalist ikke er typen på at være agent.

Biografen
26. maj. KL. 12.51
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

'Du kan vente dig' er feel good-opmuntring til alle, der overvejer at få børn.

Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe