Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 20. mar. 2009 KL. 12.40

Dødeligt bakterieangreb ryster patientforening

De 12 mennesker, der er døde af smitsom infektion på nordsjællandske sygehuse, kan højst få kiste og ligklæder i erstatning.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Bakterier i omløb på beskidte sygehuse har været et problem i årevis.

Og det er højst kritisabelt, at man ikke har fået gjort tilstrækkeligt ved det endnu.

Det siger formanden for Patientforeningen Danmark, Karsten Skawbo-Jensen, efter at 12 patienter på sygehuse i Nordsjælland er døde, formentlig efter at være smittet med bakterien Clostridium difficile.

Efterlyser bedre hygiejne
De 12 døde har været smittet med en særlig farlig form af bakterien, og ifølge Statens Serum Institut kan udbruddet skyldes dårlig hygiejne på sygehusene.

»Det er kritisabelt, at man ikke har gjort noget ved problemet noget tidligere. Selvfølgelig er vi glade for, at de gør det nu, men man kan undre sig over, at der går så længe, før de gør noget ved den utilstrækkelige rengøring og håndhygiejne, når man har kendt til den i så lang tid«, siger patientforeningens formand, Karsten Skawbo-Jensen.

I alt har man konstateret, at 75 patienter på sygehusene i Hillerød, Helsingør, Esbønderup, Hørsholm og Frederikssund er smittet med bakterien.

Svært at få erstatning
De fleste steder er det de medicinske afdelinger, der er hårdest ramt. Her ligger mange ældre mennesker indlagt, der i forvejen er svage, og de har ikke kræfter til at stå imod bakterieangrebet, der giver diarré.

Og de - det vil sige deres efterladte - har ikke de store muligheder for at få erstatning for dødsfaldet på hospitalet.

»Det er meget svært at løfte en bevisbyrde for, at infektionen er opstået på sygehuset og ikke derhjemme, da man rørte sit dørhåndtag. Dødsfald efter infektioner på hospitaler er et af de områder, hvor det kun er den yderste spids af isbjerget af mennesker, der får kompensation, for det er så utrolig svært at sandsynliggøre«, siger Karsten Skawbo-Jensen.

Gamle får lille erstatning
Hvis det alligevel i en af de 12 sager skulle lykkes de efterladte at bevise, at hospitalsopholdet har medført døden, vil erstatningen formentlig være til at overse.

For ældre mennesker udløser kun en mindre kompensation.

»Man får kun erstatning for tabt erhvervsfortjeneste og nedsat erhvervsevne, hvis der er sket en fejl på sygehuset. Derfor får pensionister nærmest ingenting. De døde kan formentlig højest få ligklæder, kisten og begravelsesudgifter betalt af Patientforsikringen«.

»Så det er en billig omgang«, konkluderer Karsten Skawbo-Jensen.

Ældre patienter brokker sig ikke
Patientforeningsformanden mener, at den ringe opmærksomhed på problemet formentlig skyldes, at det er en svag gruppe, der rammes af bakterien.

»Det har da helt sikkert betydning, at det er ældre mennesker, der ikke har de store ressourcer til at råbe systemet op, det går ud over«, siger han.

Derfor forstår han godt, hvis nogle er bekymrede over at sende et ældre familiemedlem på sygehuset i disse dage.

»I det hele taget ville jeg være nervøs ved det, for vi ved, at hver niende patient, der er indlagt, får en infektion på sygehuset. Og det er klart, at i disse dage er der god grund til at være ekstra nervøs«.

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 19.44
spionmistænkt. Journalisten Per Michaelsen (tv) sammen med journalist Mette Herborg i forbindelse med udgivelsen af deres fælles bog 'Stasi og Danmark', der udkom i 1996. I bogen bliver en stribe danskere - primært fra venstrefløjen - koblet sammen med Stasis agenter eller beskyldt for at have talt over sig i forhold til de Østtyske myndigheder. - Foto: Claus Lunde

Historiker: Hvis journalist var agent, er det historiens ironi

Historiker blev beskyldt for, at Stasi havde snøren ude efter ham i Per Michaelsens bog.

Internationalt
26. maj. KL. 18.53

FN gør status over artilleribombardement af syrisk by

Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.

Politik
26. maj. KL. 15.35
Skattepolitik. Joachim B. Olesen glæder sig over, at hans markante holdninger i Carina-debatten nu bærer frugt. - Foto: Joachim adrian

Joachim B. Olsen: Det er et paradigmeskifte på venstrefløjen

Jubel hos Joachim B. Olsen over skatteministerens accept af Carina-effekten.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe