-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Anonymt tip udløste Pia K.-anholdelser
Foto: OLESEN PETER HOVE
Et tip med fem navne, som DF modtog for et par dage siden, udløste anholdelser.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det var et tip til Dansk Folkeparti med navne på fem personer, som udløste at de fem blev anholdt tidligere i dag.
Det er netop kommet frem på et pressemøde på politigården i København, hvor politiet uddybede, hvorfor de fem måtte en tur på stationen efter at være mistænkt for trusler mod Pia Kjærsgaard.
LÆS OGSÅFlere anholdt for trusler mod Pia Kjærsgaard
Politiet ville ikke oplyse yderligere om tippet på pressemødet og altså heller ikke, hvorfor de fem blev anholdt, efter at deres navne fremgik af det.
Dermed vides det heller ikke, om tippet som sådan indeholdt trusler, eller om det i stedet indeholdt oplysninger om andres trusler eller intentioner om anslag mod den kontroversielle politiker.
Vil ikke oplyse indhold af tip
Tippet, som var sendt anonymt, blev modtaget af Dansk Folkeparti for to dage siden, og partiet videresendte det til politiet, som altså skred ind med anholdelser i dag.
Fire ud af fem står dog til at blive løsladt, hvorimod den femte forbliver i politiets varetægt.
LÆS OGSÅPolitiet løslader trusselsmistænkte
Det skyldes at ordensmagten fandt et større pengebeløb hos ham, da politiet ransagede hans hjem i forbindelse med trusselsefterforskningen.
De fem er fortsat sigtede efter straffelovens §266 om trusler, men politiet har altså ikke vurderet at de havde nok på de fem til at varetægtfængsle dem.
DF: Alvorligere trusler end sædvanligt
Politiet kunne på pressemødet ikke sige om Pia Kjærsgaard selv er bekendt med eventuelle truslers indhold.
DF oplyste dog tidligere i dag, at der i forbindelse med tippet angiveligt er tale om mere alvorlige trusler, end det plejer at være.
Ved samme lejlighed sagde partiets pressechef, at det var DF som anmeldte truslerne til politiet.
Politikere modtager trusler
Det gør partiet rutinemæssigt, da Pia Kjærsgaard jævnligt modtager trusler. Det omtalte tip er i lighed med de øvrige videresendt til politiet.
»I den konkrete sag bliver vi kontaktet efterfølgende af politiet om, at det anså det for noget seriøst, og det vil de gøre noget ved. Det har de så gjort her til morgen, og det var vi orienteret om«, siger DF's pressechef Søren Søndergaard til Ritzau.
Dansk Folkeparti er ikke ene om at få upassende eller truende henvendelser fra borgerne.
I weekenden anmeldte Enhedslistens gruppeformand trusler på livet fra angiveligt højreekstreme kræfter i Århus, som også skal være fremsat via en anonym mail.
Se også
Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Filterkaffe er bedst for blodet
Gedekølle med citron og persille
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Modetips