Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 3. maj. 2010 KL. 08.16

Mange privathospitaler kommer ud med underskud

Markedet er presset og væksten er i bund, siger direktøren på Hamlet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Festen er forbi på mange af landets privathospitaler. Omsætningen falder, og flere privathospitaler kommer ud af 2009 med markante underskud.

Det skriver Mandag Morgens ugebrev, der har undersøgt den økonomiske situation på de private hospitaler.

For eksempel kommer landets største privathospital, Hamlet, ud af regnskabsåret 2009 med et underskud på seks millioner kroner. Det oplyser administrerende direktør på Hamlet, Vinni Breuning, til Mandag Morgen.

»Jeg tror, de fleste privathospitaler - både små og store - har haft det rigtigt hårdt og ender med røde tal på bundlinjen. Markedet er presset, og der er ikke længere den vækst, som vi har oplevet tidligere«, siger Vinni Breuning til ugebrevet.

Regnskabet bliver ikke festlig læsning
Landets eneste landsdækkende privathospital, Aleris Privathospitaler, mærker også de hårde tider og forventer et underskud i millionklassen. Årsagen er blandt andet, at hospitalet i marts måtte lukke sin tabsgivende afdeling i Odense. Og administrerende direktør Tina Schmidt Madsen erkender, at regnskabet ikke bliver »festlig læsning«.

Sekretariatschef Martin Koch Pedersen fra Brancheforeningen for Privathospitaler og Klinikker er ved at indsamle privathospitalernes årsregnskaber for sidste år med henblik på en større brancheanalyse. Foreningen har over 50 medlemmer, der sammen står for cirka 80 procent af omsætningen i den private sundhedssektor.

»Tendensen er klar. Omsætningen er faldende, og en del vil komme ud med deciderede underskud. De lavere takster på behandlinger presser økonomien«, siger Martin Koch Pedersen til Mandag Morgen.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe