Annonce
Danmark 25. maj. 2010 KL. 12.58

Katolsk præst fritaget for tjeneste

Den katolske kirke i Danmark undersøger endnu en præsts adfærd over for børn og unge.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En præst skal indtil videre ikke længere arbejde i den katolske kirke i Danmark.

Der er indledt en tjenestlig undersøgelse mod manden, meddeler kirken i en pressemeddelelse om sagen.

Mens hans gøren og laden i kirken gåes efter, er han rejst tilbage til sit hjemland, hvor tjenestefritagelsen også opretholdes.

Tidligere behandlet af retsvæsenet
Sagen er ikke meldt til politiet, idet den ifølge kirken har været behandlet af det danske retsvæsen.

Pastor Niels Engelbrecht vil dog ikke afsløre, hvornår sagen skal have fundet sted, eller hvad mistanken drejer sig om.

LÆS ARTIKELTopadvokat skal undersøge sager om sexmisbrug

Undersøgelsen følger i kølvandet på en række sager fra den katolske kirke, hvor børn og unge er blevet misbrugt at præster. Også enkelte danske katolikker har anklaget præster for utilbørligheder mod dem.

Svært af undersøge gamle sager
Imidlertid er det vanskeligt for kirken og myndighederne at undersøge sagerne nærmere. Kirken har tidligere haft et arkiv over beskyldninger om seksuelle overgreb, men dele af det er blevet væk.

Myndighederne har også svært ved at få afsløret, om der er hold i anklagerne, der i flere tilfælde beskriver forhold, der har fundet sted for over en snes år siden.

SE OGSÅMistænkte blufærdighedskrænkere er døde

Annonce
Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe