Annonce
Annonce
Danmark 12. okt. 2007 KL. 21.42

Styrelse overvejer hiv-initiativ

Mange hiv-smittede vælger at holde diagnosen for sig selv. Sundhedsstyrelsen kigger på muligheden for bedre oplysning om sygdommen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Hiv i Danmark

  • I alt lever der godt 5.000 hiv-smittede i danmark, inklusiv et 'mørketal' som anslås til godt 1.000 mennesker.
  • En tredjedel af alle hiv-smittede i Danmark har anden etnisk baggrund end dansk.
  • 46 procent af alle hiv-positive er blevet smittet homoseksuelt, 39 procent heteroseksuelt, otte procent gennem stofmisbrug, og de sidste syv procent blandt andet via graviditet og blodprodukter.
  • Mellem 250 og 300 mennesker får konstateret hiv hvert år, og tallet er stabilt.
  • Frem til midten af halvfemserne døde mellem 175 og 240 mennesker af aids om året.
  • Grundet bedre behandlingsmuligheder dør mellem 20 og 30 aktuelt om året af aids.

Kilde: Hiv og levevilkår, HIV Danmark 2007

Hiv-smittede skal ikke frygte at fortælle om deres sygdom til familie og venner.

Det mener Sundhedsstyrelsen, som overvejer et nyt initiativ til bedre oplysning om sygdommen, efter at en ny omfattende rapport udarbejdet af Hiv-Danmark viser, at hver tyvende af de omkring 5.000 danske hiv-smittede ikke har fortalt om diagnosen til nogen.

»Det er vigtigt, at vi har fået kortlagt livet som hiv-smittet i Danmark. Nu skal vi kigge nærmere på rapporten og undersøge, hvordan et eventuelt initiativ kan se ud«, siger Else Smith, som er chef for Sundhedsstyrelsens Center for Forebyggelse. Sundhedsstyrelsen har selv været med til at finansiere rapporten.

Fortæller ikke om hiv til venner og forældre
Undersøgelsen viser, at hver femte har fortalt om den til under to personer, over hver tredje har kun orienteret maksimalt fem personer, og hver tredje hiv-smittede har ikke fortalt om sin sygdom til sine forældre.

Tre ud af fem har ikke fortalt nogen om deres diagnose på arbejdspladsen. Over hver tredje frygter, at deres hiv-diagnose rygtes i deres omgangskreds.

Ikke overraskende
Else Smith er ikke overrasket over undersøgelsens resultater.

»Man kan sige, at det, vi vidste i forvejen, bliver understreget i rapporten. Der er især nogle hiv-smittede, der bliver dobbeltbelastede, fordi de måske oveni sygdommen er stofmisbrugere eller kommer fra en anden etnisk gruppe«, siger hun.

Frygtsomt sundhedspersonale
Antropolog Anders Dahl, som er en af to forfattere af rapporten, vurderer, at det er på høje tid at begynde at oplyse bredt om sygdommen igen i stedet for næsten 'kun' at informere i hiv-miljøet.

»Selv i sundhedssystemet, hvor man burde kende sygdommen og ricisi, er sundhedspersonalet frygtsomt over for hiv-smittede. Hvordan skal de smittede forvente, at deres barns lærer eller de andre børns forældre skulle have hensigtsmæssige reaktioner, hvis sygeplejersken ikke har det«, spørger forfatter til undersøgelsen, antropolog Anders Dahl.

Bred oplysning ikke nødvendigvis rigtig løsning
Men en bred oplysningskampagne er Else Smith ikke sikker på er den rigtige løsning.

»Om vi skal sætte en bred kampagne, som har sine begrænsninger, i gang er ikke sikkert«, siger hun og understreger, at opfattelsen af hiv-smittede i det omgivende samfund måske mest handler om, hvordan man omgås hinanden og dermed bliver et spørgsmål om kultur.

»Det er trist, at nogle føler sig stigmatiseret. Det er vores alles opgave at undgå det, men måske er der ikke altid plads nok til det i vores samfund«, siger hun.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
11. feb. KL. 12.01

Dansker dræbt i lavine-ulykke

Dansk mand er dræbt i Italien i går. De pårørende er blevet underrettet

Danmark
11. feb. KL. 08.46
Minde. Mange har lagt blomster på det sted, hvor Judy Meiniche Simonsen døde. - Foto: Ernst van Norde/Polfoto

Drabssigtet var for farlig til bosted

MIstænkt for pædagogdrab boede på en åben institution, selv om han var erklæret for farlig til stedet.

Kunst
11. feb. KL. 11.39
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

Børnene har fri hele ugen, og landets museer byder på alt fra heksejagt til cykelstrik.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Idyl. Det kan nemt koste 700 kroner at få en let frokost på Glyptoteket, men til gengæld er det en af de mest stemningsfulde cafeer i byen. - Foto: Martin Bubandt
11. feb. KL. 09.00

Smagfuld museumscafé serverer dyr idyl

ibyen anbefaler

restaurant & cafe