Annonce
Annonce
Danmark 4. aug. 2009 KL. 20.17

Navneforbud forsvinder på internettet

Bloggere kalder det omsonst, at der er navneforbud i en narkosag, hvor en kendt erhvervskvinde er sigtet. De skriver videre.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Selv om en 40-årig narkosigtet kvinde fra det nordsjællandske beskyttes af navneforbud, så er hendes navn på utallige hjemmesider med mere eller mindre gedulgte referencer til anklagen mod hende.

Navnet er at finde på hjemmesider, nettjenesten Twitter, på det sociale netværk Facebook og så nævnes det i utallige blogs.

»Dermed kan skribenterne komme i karambolage med reglerne for navneforbud«, advarer chefjurist i Dansk Journalistforbund, Anne Louise Schelin, ifølge gratisavisen Urban.

ARTIKELNarkosigtet jetsetter er løsladt

Navn spredt på nettet
Der er flere tusinde indlæg på nettet, hvor den sigtede kvindes navn knyttes til narko.

I et af dem lægger skribenten ikke skjul på sin begejstring over at kunne bringe navnet på den narkosigtede.

»Efter dommeren har nedlagt navneforbud, er vi et af de eneste websites i Danmark, der har navnet på den erhvervskendis - og dammit hvor får vi sindssygt mange Googlehits ind (cirka 5 i sekundet måske), efter at navnet først blev offentliggjort og dernæst trukket tilbage«, skriver en af bloggerne.

»Hvem er (kvindens navn, red.)? Er der i øvrigt nogen, der vil give retssystemet en guidet rundtur på interwebbet?«, spørger en bruger på Twitter.

Pressen er hurtig
En af de skribenter, der nævner navnet på den narkosigtede kvinde på internettet, er overrasket over, at der kan være risiko for at komme i klemme.

»Jeg tror, at tiden er kørt fra det med navneforbud, for pressen er så hurtig til at bringe tingene«, forklarer personen.

Politiken.dk kan ikke bringe skribentens navn eller adressen på hjemmesiden, da navnet på den narkosigtede dermed vil kunne findes.

Blogforfatteren peger på, at navnet på den sigtede var offentliggjort inden det grundlovsforhør, hvor der blev nedlagt et forbud mod at nævne kvindens navn.

»Problemet er, at det løb er kørt. Navnet er kommet ud«, forklarer vedkommende.

Kan findes via Google
Skribenten tilføjer, at selv om de så fjernes fra hjemmesiderne, så eksisterer henvisningerne til sagen - med navnets nævnelse - forsat på Googles arkiverede sider.

»Det kan tage flere døgn, hvor ingen kan fjerne det fra nettet«, mener hjemmesideskribenten, der er kritisk over for, at forsvarsadvokaten for den narkosigtede kvinde overvejer, om der skal tages skridt mod de mennesker eller hjemmesider, der bringer navnet.

»Det virker uprofessionelt. I stedet er der bare at sige, at :'Øv, det nåede vi ikke'«, konstaterer skribenten, på hvis hjemmeside kvinden er nævnt med navn.

LÆSAdvokat kritiserer medier i celeber narkosag

Ifølge Urban har kvindens forsvarer endnu ikke afgjort, om han vil anmelde nogle af de skribenter eller hjemmesider, der efter hans vurdering har brudt navneforbuddet.

»Vi samler sammen og overvejer situationen«, siger Jørgen Lange til Urban.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe