Annonce
Annonce
Danmark 9. okt. 2009 KL. 20.33

Børnerådets støtte bliver halveret

På finanslovsforslaget for 2010 kan Børnerådet ende som taber. Rådets støtte skal skæres fra 5,9 til 3,2 millioner kroner.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Børnerådet har ikke været synligt nok i debatten, derfor skal pengeposen være mindre på næste finanslov.

Sådan lyder begrundelsen fra Dansk Folkeparti, der støtter regeringens forslag om at nedsætte Børnerådets bevilling på næste års finanslov fra 5,9 millioner kroner til 3,2 millioner kroner. Det skriver pædagogernes fagorganisation BUPL i sit nyhedsbrev.

Den store besparelse vil gå hårdt ud over Børnerådets arbejde, mener formand for Børnerådet, Charlotte Guldberg.

»Det er dybt bekymrende, at regeringen kan finde på at skære i Børnerådets arbejde,« siger hun til BUPL's nyhedsbrev.

Børnerådet har været usynligt
Finanslovsforslaget for 2010 er endnu ikke vedtaget, men VK-regeringens forslag om at skrue ned for Børnerådets pengestrøm har flertal med støtte af Dansk Folkeparti.

»Jeg havde forventet, at Børnerådet ville bidrage til den offentlige debat i sager, der havde med børn at gøre. Det synes jeg ikke, at rådet har gjort. Det er synd, for børnenes sag skal helt klart tales af nogen. Vi mener, man kan tænke nogle andre tanker på området«, siger Martin Henriksen til nyhedsbrevet.

Social- og Ligestillingsordfører for Venstre Ellen Trane Nørby forklarer, at besparelsen dækker over, at satspuljemidler forsvinder fra to af Børnerådets store projekter.

Regeringen har afsat penge til endnu en satspulje, så satspuljepartierne kan vælge at give penge til de to projekter igen, påpeger Ellen Trane Nørby over for BUPL. Hun vil dog ikke love noget.

BUPL utilfredse med forslag
Allan Baumann, medlem af BUPL's forretningsudvalg, er ikke glad for regeringens udmelding om, at Børnerådets bevilling skal nedsættes.

»Det er et problem, fordi børnenes stemme vil blive minimeret. Vi har en rigtig god relation til Børnerådet«, siger Allan Baumann.

Børnerådet får i dag to millioner kroner fra satspuljerne, men derudover skal der spares 700.000 kroner på den daglige drift af sekretariatet for Børnerådet.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Musik
12. feb. KL. 02.39
Foto: DANNY MOLOSHOK

Sangerinden Whitney Houston er død

Den amerikanske sangerinde, der blandt andet er kendt fra filmen The Bodyguard, blev 48 år.

Berlinale 2012
11. feb. KL. 23.11
Foto: FRANDSEN FINN

Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm

Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.

Danmark
11. feb. KL. 21.32
35.000. Så mange får hvert år en kræftdiagnose. I 2010 fik én procent af dem kun et brev. - Foto: FRANDSEN FINN

Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke

Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe