-
POLITIKEN MENER: Bureaukratiet er folkeskolens fjende
-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
BRRRRR...: Her er de koldeste steder på jorden
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Dansker sprang ud fra bjergkam for at redde sin ven
Mod toppen. Da Martin Ploug (billedet) sammen med Kristoffer Szilas begav sig mod toppen af det kinesiske bjerg Ren Zhong Feng, havde de kun den information om bjerget, de kunne få ved at studere to fotografier. Undervejs overnattede de på smalle klippehylder. Et reb om soveposen skulle sikre dem mod at vælte ud over bjergsiden. - Foto: Kristoffer Szilas
Som de første nogensinde nåede to danskere toppen af bjerget Ren Zhong Feng i Kina. Men det var ved at gå alvorligt galt på vejen ned.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:fakta
Fakta om Ren zhong Feng
Det nyopdagede bjerg Ren Zhong Feng ligger i den kinesiske provins Sichuan. Målt med GPS og højdemålere til 5.820 meter over havets overflade.
De danske bjergbestigere, Kristoffer Szilas og Martin Ploug, brugte seks dage på bestigningen ad bjergets østvæg og nåede toppen klokken 17.30 28. november.
’Lost to ice’ døbte de to danskere ruten. Det er en tradition, at førstebestigere navngiver deres rute.
I en tidsalder, hvor stort set hele kloden er kortlagt, fotograferet og beskrevet, lykkedes det alligevel sidste år japaneren Tamotsu Nakamura at finde et jomfrueligt bjerg, der ikke var at finde på noget kort.
I det sydvestlige Kina døbte japaneren bjerget Ren Zhong Feng, hvis top troner 5.820 meter over havets overflade.
Med endnu et bjerg på verdenskortet var kapløbet blandt alverdens bjergbestigere i gang. At være de allerførste på en bjergtop er nemlig en sikker plads i de alpine historiebøger.
Uheld var tæt på at blive fatalt
Drømmen om at være de allerførste på den nyopdagede kinesiske bjergtop var dog tæt på at koste to erfarne danske bjergbestigere livet.
Efter tre dages klatring nåede de toppen, men på vejen ned gik det galt.
For bjergbestigerne Kristoffer Szilas og Martin Ploug blev den sidste etape besværliggjort af et hårdt pakket islag. Det tog dem derfor 18 timer at klatre helt til toppen, hvor de i mørket måtte indstille sig på mange timers klatring i pandelygtens skær for at komme ned til deres øverste camp igen.
LÆS OGSÅ Dansker bestiger Manaslu-bjerget
Nogle meter under bjergryggen stoppede Martin Ploug for at sætte en sikring, men inden han fik monteret skruen i isen, tumlede han pludselig bagover.
Længere oppe ad bjerget, i den anden ende af rebet, stod klatrekammeraten Kristoffer Szilas uforberedt på, at han få sekunder senere ville være tvunget til at hoppe ud på den anden side af bjerget for at redde sin kammerats liv.
»Jeg hørte bare råbet fra Martin, og jeg så, hvordan lyskeglen fra hans pandelampe væltede ned ad bjerget«, fortæller Kristoffer Szilas.
Hoppede ud i det blå
Han reagerede lynhurtigt ved at benytte en teknik, som alle bjergbestigere kender. Men som stort set ingen har haft brug for at gøre:
»Det var mest af alt en refleks. Jeg nåede vist ikke at tænke så meget. Jeg sprang bare. Oppe fra bjergkammen og ud på den modsatte side«, forklarer Kristoffer Szilas.
Derved sørgede han for, at de som hinandens modvægt i rebet kom til at hænge på hver deres side af bjerget. Manøvren stoppede Martin Plougs fald, der formentligt ville have trukket dem begge af bjerget.
Forslået i mørket
Hængende på hver deres side af Ren Zhong Feng råbte Kristoffer Szilas til Martin Ploug, at han skulle sætte en isskrue fast, så Kristoffer Szilas kunne klatre over kammen og komme kammeraten til undsætning.
»Efter noget tid nåede jeg ham og kunne tjekke, om han havde brækket noget. Det havde han ikke. Han tog nogle stærke smertestillende, og så begyndte vi at klatre tilbage til campen i 5.600 meter«, fortæller Kristoffer Szilas.
Efter fem svære timer i mørket fandt makkerparret den øverste camp, hvor de næste døgn blev tilbragt i soveposer på klippehylden. Derfra tog det dem yderligere to dage at fire sig ned ad bjerget.
GUIDE Tag på bjergklatring i Andorra
Netop hjemvendt fra ekspeditionen modtager de to bjergbestigere stor anerkendelse for deres bedrift.
»Deres præstation er den ultimative udfordring. At klare en ubeskrevet bestigning er at tage klatringen tilbage til dens rødder. Det glæder mig, at Danmark også kan være med, når det gælder de sande eventyr«, lyder det fra formanden for Dansk Bjergklub, ekspeditionslæge Henrik Jessen Hansen.
»På en tur som denne afsøges grænselandet mellem sporten og opdagelsesrejsen«, tilføjer han.
Ungarer døde samme sted
To uger før den danske ekspeditionen forsøgte en gruppe ungarere angiveligt at nå toppen på Ren Zhong Feng. En uge efter var de meldt savnet.
Flere helikoptere og redningsfolk søgte uden resultat efter mændene. Det formodes, at de omkom under en islavine fra bjergets enorme istårne, de såkaldte serac’er.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke
Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.
USA vil bruge 1.000 milliarder på nye våben
»Måske er vi her ikke i morgen«
Osasuna river Barcelonas titelhåb i laser
Real Madrid kan søndag distancere Barcelona med 10 point.
Fræk 70'er-abe surfer på skyer i ambitiøs forestilling
Murdoch lover: The Sun kører videre
Syrisk opgør rykker ind i Libanon
Tre mennesker har mistet livet i det nordlige Libanon, efter konflikten i Syrien har bredt sig til landet.
Dansk politi efterforsker tredobbelt mord i Grønland
Tilstanden stabil hos to kvæstede mænd, der er indlagt på Rigshospitalet.
Tumult og manglede håndtryk overskygger Rooneys målshow
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
8. feb. KL. 14.09 TV Redaktør: Papkassenotatet er alvorligt for forsvaret
1. feb. KL. 14.36 TV Slukningsarbejde efter storbrand i Valby trækker ud
1. feb. KL. 09.34 TV TV 2 Vejret: Det bliver virkelig, virkelig koldt
31. jan. KL. 17.07 TV Flammerne har ædt et helt tag i Valby
31. jan. KL. 17.05 TV Tagbrand hærger etagekompleks i Valby
feb
feb
feb
feb
Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Konny og Egon nyder livet: »Måske er vi her ikke i morgen«
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron