Annonce
Danmark 18. mar. 2010 KL. 03.00 opdateret 19. mar. 2010 KL. 14.18

Børnehaver kæmper med forsinkede forældre

I hver tredje daginstitution må personalet jævnligt vente på forsinkede forældre. Især velstillede forældre kommer for sent.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Kombinationen af lange arbejdstider og korte åbningstider i daginstitutioner betyder, at mange forældre ikke kan nå at hente deres børn til tiden.

36 procent af de danske daginstitutioner må mindst en gang om måneden vente på stressede forældre, der ikke kan nå frem inden lukketid.

Omtrent hver tiende institution oplever problemet ugentlig. Det viser en rundspørge, Politiken Research har foretaget blandt 1.218 institutionsledere i landet.

Overarbejde skal hentes andet sted
De mange for sent afhentede børn bekymrer pædagogernes fagforening.

»Det er uacceptabelt og alt for mange. Jeg har al mulig forståelse for, at forældre kan have en travl hverdag, men det er ikke i orden at hente børn for sent« siger Henning Pedersen, formand for BUPL.

»Det betyder, at personalet kommer til at bruge tid uden for åbningstid, og overarbejdet skal hentes et andet sted«, siger han.

Problemer hos de ressourcestærke
Rundspørgen viser, at det hovedsagelig er de ressourcestærke forældre, der henter børnene for sent.

Sådan er det også typisk hos Daginstitutionen Kombi i Randers, hvor begge forældrene skal knokle hårdt for at få råd til de dyre villaer i området. Det kan betyde, at børnene bliver hentet for sent.

»Vores forældre er pressede. De gør det ikke for at irritere os, men de har travlt på arbejde. De tror, at de godt lige kan nå at svare på de fem mail, og så smutter tiden. Karrieren prioriteres rigtig højt, og det er nogle gange på bekostning af deres børn«, siger Pia Jespersen, leder af institutionen i Randers.

LÆS OGSÅBørnehave advarer forældre med skilte

Hun bakkes op af Vibeke Jørgensen, der leder institutionen Hanehøj i Hornslet.

»Behovet for at være vellykket på arbejdet kolliderer med vores åbningstider. Forældrene kan holde møder sent på eftermiddagen og vise deres chef, at de sagtens kan magte opgaven. Hvad de så ikke viser, er, at de dermed kommer til at hente deres børn for sent«, siger Vibeke Jørgensen.

Afhængige af bedsteforældre
Mange forældre efterlyser længere åbningstider i institutionerne, så det bliver nemmere at få de hektiske eftermiddage til at hænge sammen.

Charlotte Meldgaard overvejer at flytte sønnen Peter fra Børnegården Remisen, der lukker klokken 16.30, til en institution på Frederiksberg med længere åbningstider.

»Nu er vi meget afhængige af hjælp fra bedsteforældre for at få det til at hænge sammen. Vi har fået fleksibilitet så mange steder i samfundet, men i institutionerne mangler vi det stadig«, siger Charlotte Meldgaard

»Det er ikke, fordi vi vil lade ham være længere i institutionen, men med mere fleksible åbningstider kan vi tilrettelægge dagen anderledes«, fortæller hun.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 18.40
Kommissær. Olli Rehn udtalte i dag, at der stadig mangler svar på en række spørgsmål, før EU's anden redningspakke til Grækenland kan gives. - Foto: VIRGINIA MAYO/AP

EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner

EU-kommisær lægger dog vægt på, at den græske spareplan er et vigtigt skridt på vejen.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

restaurant & cafe