Annonce
Annonce
Annonce
Kultur 19. jan. 2012 KL. 09.39

Omstridt dramatiker: Breivik-teater er en demokratisk forpligtelse

Christian Lollike mener, det er en kunstnerisk opgave at undersøge Utøya-massakren.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Terror i Norge


22. juli 2011 kl. 15.26 2011 eksploderede en bombe i Oslos centrum. Otte personer blev dræbt.

Få timer efter gik en bevæbnet mand klædt som politimand omkring på øen Utøya, hvor unge fra Arbeiderpartiets ungdoms-
organisation var samlet. 69 blev dræbt.


INTERAKTIV GRAFIK: Følg Anders Behring Breiviks rute på Utøya

Den 33-årige højreekstremist Anders Behring Breivik har erkendt sig skyldig begge angreb. Han mener dog, at han handlede i nødværge for at forhindre, at det norske samfund blev udslettet af den muslimske kultur.

Den 24. august idømmer retten i Oslo ham den strengeste straf i norsk straffelov, forvaring i 21 år.

Reelt kan det ende som en livstidsdom i fængslet, da domstolen efter 21 år kan forlænge hans straf med fem år ad gangen, hvis det skønnes, at Breivik stadig er til fare for samfundet.

Læs alt om terrorangrebene

Den danske dramatiker Christian Lollikes forrige stykke var en farce med titlen 'Det normale liv'.

Nu arbejder han på det mest unormale, man nærmest kan forestille sig: Et stykke, der skal hjælpe os med at forstå, hvordan Anders Behring Breivik endte som massemorder.

LÆS ARTIKELDansk teater om Breivik vækker vrede

Kan ske igen
I et stort interview i Politiken i dag forklarer dramatiker og teaterleder Christian Lollike, hvorfor han vil lave teaterstykket 'Manifest 2083', der er baseret på den norske massemorders skriverier.

»Fordi det kan ske igen. Fordi det kommer fra et tankeophav, der sagtens kan føde flere tragedier«, siger han.

Han forklarer desuden, at han bliver tiltrukket af større, afgørende begivenheder, som har indflydelse på vores selvopfattelse.

»Jeg føler, jeg må undersøge dem. Lige så snart noget bliver stemplet som umenneskeligt, føler jeg en stærk trang til at tilegne mig det, forstå det, komme ind i det og finde ud af, hvad det er. Det er det, som i mine øjne er kunstens opgave«, forklarer dramatikeren.

Fremstå afskrækkende
I interviewet bliver han også spurgt om, der ikke er en fare for, at stykket skaber opmærksomhed om Breiviks projekt og dermed giver andre idéen til at gentage vanviddet?

»Det kunne man godt frygte«, siger Lollike.

»Men vi er selvfølgelig ikke ude på at lave propaganda. Vi er interesseret i at vise, hvordan man kan gå fra at være normalt velfungerende og så til at gå i frivillig isolation og anskaffe sig våben og sprængstof og radikalisere sig selv. Og vi tror på vores eget medie, teatret. Vi tror, at vi kan få hans vanvittige kortslutninger til at fremstå afskrækkende«.

Konstruktivt projekt
Forestillingen bliver en monolog, hvor skuespilleren Olaf Højgaard skal agere Anders Behring Breivik. Også han mener, at stykket har sin berettigelse, selv om han flere gange har haft tvivl om projektet.

»Hvis denne forestilling kan gøre det bare et milligram mere synligt, hvad der skete, og hvorfor det skete, så synes jeg, det er et forsvarligt og konstruktivt projekt«.

SKRIVGår Breivik-teater over stregen?

1500 sider af Breivik
Både skuespiller og dramatiker har nærlæst Anders Behring Breiviks 1.500 sider lange manifest med titlen '2083 - A European Declaration of Independence', der danner baggrund for stykket.

Her har de fået indsigt i både morderens spisevaner, musiksmag og ideologi, som både inddrager korsriddere og højreradikalisme. Teatermonologen skal bidrage til en forståelse af, hvordan tanker om 'at rense samfundet' opstår, forklarer Lollike til Politiken:

»Jeg betragter det som en demokratisk forpligtelse især over for den muslimske del af befolkningen at undersøge, hvorfra denne højrenationalisme stammer. Også norske kunstnere er nu begyndt at beskæftige sig med terrorhandlingen«.

Stykket forventes at få premiere på Cafeteatret i det indre København 23. august.

FACEBOOKBliv ven med Politiken