-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Bøsserne er løs på bloggen
Politiken.dk's læsere har fået et par nye lyserøde bekendtskaber.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Hvordan ser verden ud, når den betragtes gennem 'de bøssede briller'?
Det spørgsmål får læserne af politiken.dk et glimrende indblik i på den nye blog 'Bøsserne', der skrives på skift af skribenterne Lars Erik Frank og Chris Pedersen.
BESØG BLOGGEN HEROg læs de første indlæg om målmanden Arek Onyszko og transmagasinet Candy
Lars Erik Frank er tidligere chefredaktør på Citadel og Panbladet, skriver i dag til diverse kulturmagasiner og homomedier og har udgivet interviewbogen HOMO.
Chris Pedersen har været moderedaktør på Euroman og chefredaktør for Dansk Daily, og han har skrevet for blandt andet Eurowoman, Rum, Cover og amerikansk Nylon.
De to bloggere understreger, at de ikke skriver som et tohovedet uhyre, men har hver deres stemme.
Indlæg med udgangspunkt i egen navle
Hvilken type indlæg vil I hver især bidrage med?
»For min del, næsten hvad som helst. »Passion and love, sex, money. Violence, religion, injustice, death«. For nu at citere sangen 'Paninaro' af Pet Shop Boys, som helt sikkert vil dukke i mine indlæg nu og da. Jeg vil kommentere den løbende offentlige debat, ligesom jeg sikkert vil bringe rygter og nyheder fra den store verden til torvs«, siger Lars Erik Frank og fortsætter:
»Jeg kommenterer også, hvad jeg ser i Heteroland i forskellig form og længde. Sikkert også i foto nu og da. Alt sammen med udgangspunkt i min egen navle. Vi taler her om en blog, og jeg taler ikke på nogen minoritets vegne«.
Chris Pedersens indlæg kommer også til at handle om »alt mellem himmel og jord«:
»Det bliver lidt ligesom en samtale mellem to berusede kammerater på et værtshus i København. Alt fra ligestilling i det amerikanske militær og heterokvinders forhold til bøsser til Madonnas seneste musikvideo og de seneste (dumme) udtalelser fra danske og udenlandske mediehomoer. Det er en blandet landhandel«, siger han.
Alle kan læse med
Lars Erik Frank forklarer, at Bøssebloggen ikke er en »velmenende bibliotekspjece om homoseksualitet«:
»Det er netop en blog, med hver vores respektive subjektive syn på verden. Den vil muligvis komme til at indeholde nogle 'kulturelle oversættelser', hvis jeg synes, der er noget, der kræver en ekstra forklaring. Ellers vil jeg bestræbe mig på at linke meget ud af teksten. Men jeg synes selv, det er sjovest og mest interessant at læse blogs uden for mange filtreringer«, siger han.
Og Chris Pedersen supplerer:
»Vi skriver for alle og uden en politisk agenda. Men bloggen er først og fremmest et sted, hvor jeg gør opmærksom på mit syn på den omgivende kultur. Ikke fordi jeg føler mig undertrykt eller stigmatiseret, men fordi jeg har lyst til at dele min undren med nogle læsere og ruske lidt op i en kultur, der er blevet forblændet af en trist og bedøvende ensretning«.
Forberedt på stød fra læserne
Bøssebloggerne glæder sig til interaktionen med læserne, også selv om debattonen undertiden kan være hård på politiken.dk.
»Jeg håber, at folk vil more sig og få noget ud af bloggen forstået på den måde, at det kan være godt at blive mindet om, at ikke alle opfatter verden ens eller lever i samme virkelighed. Det tror jeg nok skal lykkedes, men der kommer nok også til at flyve nogle finker af fadet. Det er så mange indsnævrede tosser, som har det bedst med at alle er ens. Og lever i den tro, at alle danskere lever med samme livsvilkår«, siger Chris Pedersen.
Lars Erik Frank er spændt på læsernes reaktioner:
»Jeg aner ikke hvordan eller om der kommer nogle reaktioner. Men et er sikkert,og det er at det danske homomedielandskab er temmelig goldt, også på blogfronten. Her kunne Bøssebloggen måske blive et alternativt holdepunkt for nogle? Selvfølgelig kunne diskussion, debat og kommentarer være helt fint. Men vi er på nettet. Og vi er udmærket klar over, at snart sagt enhver kommentartråd her ender i Koran-citater og beskyldninger om landsforræderi, selv når emnet er strikkeopskrifter eller '5 fede tips til weekenden'«.
Se også
Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Kultur
Seneste anmeldelser
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Modetips