Annonce
Annonce
Bøger 23. jan. 2012 KL. 12.42

Ny lov skal hindre Breivik i at tjene på sin bog

Norges justitsministerium overvejer en lovændring, der skal forhindre drabsmænd i at tjene penge på bøger.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Foto: AP (arkiv)/AP

Foto: AP (arkiv)/AP

Terror i Norge


22. juli kl. 15.26 2011 eksploderede en bombe i Oslos centrum. Otte personer blev dræbt.

Få timer efter gik en bevæbnet mand klædt som politimand omkring på øen Utøya, hvor unge fra Arbeiderpartiets ungdoms-
organisation var samlet. 69 blev dræbt.


INTERAKTIV GRAFIK: Følg Anders Behring Breiviks rute på Utøya

Den 33-årige højreekstremist Anders Behring Breivik har erkendt begge angreb.

Retssagen begyndte 16. april.

Læs alt om terrorangrebene

Norge overvejer at indføre en ny lov, som skal forhindre, at drabs- og voldtægtsmænd tjener penge på at skrive om deres forbrydelser.

Det sker, efter at det er blevet kendt, at massemorderen Anders Behring Breivik i fængslet er i gang med at skrive en bog om sin ideologi og om de i alt 77 drab, han begik på Utøya og i Oslo 22. juli 2011.

I USA findes en lov, der ikke direkte forhindrer forbrydere i at skrive bøger, men som medfører, at alle indtægter konfiskeres, så hverken forfatter eller forlag tjener på bogsalget.

Skeptisk presseforbund
Det har fået det norske justitsministerium til at overveje en lignende lov, skriver Dagsavisen.

I Norsk Presseforbund er der dog skepsis over for, om det er nødvendigt at indføre en ny lov.

»Det må være forlagsbranchens ansvar at have en tilstrækkeligt høj etisk standard til at undlade at udgive sådanne bøger«, siger generalsekretær Per Edgar Kokkvold.

ritzau

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer