-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Debattør giver peptalk til tidens proletarer
Dristigt. Mattias Tesfaye er et originalt bekendtskab i den danske debatkreds. - Foto: Mikkel Inumineq Jørgensen
En debatbog om arbejdsmarkedet ... kan man det? Ja, mener Mattias Tesfaye.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse Vi er ikke dyr, men vi er tyskere
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Mattias Tesfaye er en både driftig og dristig herre. Driftig, fordi han i løbet af det seneste år er braget igennem i medierne som en begavet meningsdanner, der har masser af skrivekløe og kan argumentere for sine synspunkter, så de fleste kan forstå det.
Dristig, fordi han nu har skrevet noget så sjældent som en debatbog om arbejdsmarkedet.
Frisk ide, må man sige, men dog heller ikke helt fremmed for forfatteren, der til daglig er ansat som konsulent i 3F. Fagbevægelsen er som bekendt ikke fyldt til randen med tænkere, så Tesfaye har de al mulig grund til at være glade for.
Han er som murersvend desuden et levende – og livligt – bevis på, at man ikke behøver 20 års skolegang for at kunne bringe nye, vitaminrige synspunkter ind i debatten.
LÆS OGSÅ Bloggende murersvend blæser til klassekamp
Men netop fordi Mattias Tesfaye er så originalt et bekendtskab i en dansk debatkreds, som er ved at lukke sig om sine akser, er det en skam, at hans nye bog trods alt ikke er mere vellykket, end den er.
Helt grundlæggende er det lige før, man kan sige, at problemet ikke er Mattias Tesfayes: at skrive en debatbog på 350 sider er i sig selv hovedløst, (medmindre bogen har en helt særlig tilgang til debatten, som det eksempelvis var tilfældet med Rune Lykkebergs debatbog ’Kampen om sandhederne’).
At Tesfayes bog er for lang – at der er for mange gentagelser, for mange forskellige vinkler og for meget ligegyldig prosa – burde en vågen redaktør have taget i opløbet.
Working poor
Bogen centrale ærinde er at advare danskerne om det urovækkende fænomen, som faglærte og ufaglærte arbejdere i lande som USA, Storbritannien og Tyskland allerede slås med, og som handler om, at de lever på eller lige under fattigdomsgrænsen, selv om de er i arbejde.
De er, som det hedder, working poor.
Skurken er det globale arbejdsmarked, det kapitalistiske system og en befolkning, der lukker øjnene og passer sig selv. Indtil det går galt. Indtil polakkerne stritter dem ud i arbejdsløshed, eller netop sørger for, at de kun kan få arbejde til en løn, som fastholder dem på fattigdommens rand.
Bogens ubehjælpeligt misvisende titel, ’Vi er ikke dyr, men vi er tyskere – working poor på Danmarks dørtrin’, henviser netop til, at en gruppe østtyskere er klar til at stå i lort til halsen på en dansk byggearbejdsplads, fordi de trods alt får bedre løn og vilkår i Danmark end i Tyskland.
De dårlige arbejdsvilkår har for længst sneget sig ind på det danske arbejdsmarked. Det bringer Tesfaye masser af konkrete eksempler på – gennem fortællinger, han har støvet op hos familie, venner eller kolleger.
Han sætter på denne måde hele tiden sig selv i spil som en fortæller, der har antennerne ude, taler med folk, kigger i statistikkerne, tygger på perspektiverne og kommer frem til konklusionerne.
Hovedparten af de personlige anekdoter fungerer fint i sammenhængen. Men der er også slemme svipsere imellem, som f.eks. når han bruger sin egen telefonbog på mobilen – altså sin egen omgangskreds – til at understrege en pointe om, at folk flest fortsat er traditionelle lønarbejdere i det, han kalder »det industrialiserede servicesamfund«.
Ifølge Tesfaye findes videnssamfundet nemlig ikke.
Tesfaye vil gerne have tingene på bordet, og det klæder både ham og resten af Debatdanmark, at vi her har en debattør, som tør vende tingene på hovedet, åbent bekæmpe kapitalismen, råbe på utopierne og vie sit liv til at mobilisere lønarbejdere til faglig og politisk kamp. Hatten af for det!
Bogen er samlet set et interessant bekendtskab, men har dog reelt så mange svagheder, at den normalt kun ville kunne indkassere tre hjerter. Når den alligevel får fire, skyldes det dristigheden:
Mattias Tesfaye banker på, han vil have os til at tænke i helt nye baner, og han har ikke tænkt sig at gå igen.
Se også
Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
Sådan tjekker du din telefons trådløse net
Gedekølle med citron og persille