-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Willumsens erindringer er stor sprogkunst
TALENTPLEJE. I sit erindringsværk fortæller Dorrit Willumsen om husmoderlige gøremål og kunstnerisk pligt. Her modtager hun som den første kvinde Det Danske Akademis store pris. - Foto: Arkivfoto: Erik Gleie
Dorrit Willumsens nye erindringer er fnuglette, underfundige og livskloge.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse Pligten til lykke
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Midt i Dorrit Willumsens nye erindringsbind står nøglen til det hele.
Hendes hattrick og livsvisdom. Hun siger, at hun ikke ynder forfatteres evige oplæsningsture: »Jeg er alt for nervøs, alt for genert, og hvis der er en talerstol, er jeg også for lille«. Og så kommer det: »Men jeg har aldrig rettet mig efter virkeligheden«.
LÆS ANMELDELSEItuslået dukke danser i nye erindringer
Vi lader sætningen stå på skærmen et øjeblik.
Første erindringsbind, ’Det søde med det sure’ fra 2009, fulgte lille Dorrit gennem barn- og ungdom på Nørre- og Vesterbro, i forholdet til den flyvske far, til moderen, hendes nye mand, lillesøster Jetje, naboer, lærere, onkler og tanter. Og ikke mindst til den elskede morfar, fhv. sømand og siden fast ankermand i Dorrits liv.
Manden i centrum
Dagens bind handler om tiden fra 1962 til nu: fra studentereksamen, da hun boede hos den nu syge morfar, mødet med den otte år ældre digter Jess Ørnsbo, ægteskab i trang lejlighed, kontorjob, flytning til eget hus, sønnen Tores opvækst – og Dorrits egen kunstneriske opvækst fra 60’ernes noveller til 80’ernes og 90’ernes store romaner, de litterære priser og den indre ro ved at have fundet sig selv.
Bogens yderside er især den evige nybyggertid i det mystisk våde hus i Viby Sj. med kaos ude og inde, vinballoner, akvarier med »surmulende fisk« og »disciplineret bohemeliv«.
LÆS OGSÅ En af landets største forfattere fylder 70
Et spraglet opbud af hunde, naboer, håndværkere og forfattervenner passerer revy, og der afregnes vittigt med den styrende svigermor, gift med kartoffelhandleren i Dannevirkegade og til døden flettet sammen med sin søn.
Han står i centrum: den kærlige, men indimellem anarkistisk ustyrlige ægtemand Jess. Han arbejder med eruptiv sprinterenergi, og to forfattere i samme hus kan give jalousidramaer og få den koleriske dramatiker til at forsvinde i dagevis i den hvide Volvo med en flaske gin under armen, men han kommer altid pænt hjem.
Eliksiren hedder ensomhed
Dorrit Willumsen skildrer med kærlig ironi dette trofaste vandfald – og sig selv som det stille vand, der koger, bager, sylter, retter an og rydder op i tabernaklet efter lovlig længe liggende gæster.
Så føler hun sig som en »fejlprogrammeret robot«, men hun, denne specialist i forbrugskultur og kønsroller, tegner med fineste selvironi, hvordan hun selv tænder på ting, fra møbler og sølvbestik til guldsandaler.
Til hendes kvindeverden hører ikke bare graviditet, rejser og magtkamp med svigermor. Vi hører også om hendes hippienederdel med tefarvede blonder og de tigerstribede yndlingsstøvler, der kommer med til New York.
Men vigtigst i tingsuniverset er fra starten rejseskrivemaskinen Olympia. Efter at have født er hun bare 43 kg skind og ben, men driften er der: »Kun ved at sætte ord på papir kunne jeg igen blive mig selv«.
I biografen tænker hun: »Men hvor er den shampoo, der hedder Frihed og vil få mit liv til at skinne?«.
Eliksiren hedder ensomhed. Flugten til den lille lejlighed i København. Hun er »forfalden til« at være alene, »forsvinde ind i en anden verden« og skrive, skrive, skrive.
En skyvandrer
I forhold til andre erindringsbøger spiller den store verden, endsige den politiske, kun en mikroskopisk rolle her. Dorrit Willumsen er det, der i portugisisk litteratur anno 1900 hed ’en skyvandrer’.
LÆS OGSÅ Willumsen-bog folder sig ikke helt ud
Og hun svæver ganske ugenert. Et centralt kapitel skildrer tilblivelsen af ’Bang’ (1996), der fik Nordisk Råds litteraturpris. Gyldendal bestilte en biografi, og hun tyrede Herman Bangs bøger og breve på Det Kgl. Bibliotek og var ved at kløjes i notater og fotokopier.
Indtil en kreativ forlægger (Johs. Riis) sagde: Skriv den som roman, på sansningen. Så kunne hun slippe samvittigheden og ånderne fri.
Lykkelige indfald og sanselig poesi
Det er erindringer om et levet – og dobbelt – kunstnerliv. Og det er en kvindelig udviklingsroman om den kunstneriske individuationsproces.
Fortalt i spring som lap på lap – Dorrit Willumsen sammenligner sin erindringsteknik med sin mors pose af stofrester, og den impressionistiske form får teksten til at fremstå på én gang fnuglet legende og underfundigt livsklog. Og tit meget morsom.
Dorrit Willumsen vil være enig med Voltaire: »Lykken er der, hvor jeg er«. Da hun sidst i bogen flyver hjem fra sin søn og svigerdatter i New York, er det med »en nærmest uanstændig fornemmelse af lykke«. Men ’Pligten til lykke’ i bogens titel er også pligten til at udfolde Vorherres betroede talenter.
Lykkelige indfald og sanselig poesi kommer flagrende og sætter sig på hendes skulder. Det er stor sprogkunst og stor erindringskunst.
Se også
Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Danske krigsveteraner skal meditere
Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.
Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
Sådan tjekker du din telefons trådløse net
Gedekølle med citron og persille