Helle Helles nye pageturner giver klaustrofobi

Pageturner. 'Dette burde skrives i nutid' er ikke til at slippe, når man først er begyndt at læse. Foto: Martin Lehmann
Pageturner. 'Dette burde skrives i nutid' er ikke til at slippe, når man først er begyndt at læse. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Hvordan kan det egentlig være, at man læser Helle Helles bøger om ensomme, søvnløse kvinders tilsyneladende uspændende liv i søvnige stationsbyer med en besættelse, som var det effektfulde spændingsromaner?

For det gør man, man suges ind i dem og vender sultent og dvælende hver side – på trods af deres sparsomme brug af plot som pirringsmiddel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her