Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Dong tredobler sit overskud og putter halvanden milliard i kassen

udsalg. Dong var for alvor i mediemøllen i begyndelsen af året, hvor staten solgte en stor aktiedel til den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs.
udsalg. Dong var for alvor i mediemøllen i begyndelsen af året, hvor staten solgte en stor aktiedel til den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs.

De nye ejere i Dong Energy, Goldman Sachs, ATP og PFA, kan glæde sig over, at fremgangen hos energikoncernen har bidt sig fast.

Dong Energy kom ud af det første halve år af 2014 med et overskud på 1,4 milliarder kroner efter skat. Det er en milliard kroner mere end første halvår af 2013. Og driftsresultatet før skat og renter, ebitda, lå på 9,8 milliarder kroner mod 7,8 milliarder kroner i første halvår 2013.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her