Landsholdsforsvareren Per Krøldrup erkender, at han efter måneders skadespause og tid på bænken hos Udinese ikke er helt oppe i omdrejninger før kampen mod Grækenland. »Det er klart, at jeg ikke er i topform. Jeg har ikke spillet så meget de seneste fire-fem måneder, men jeg håber på at få noget kamptræning på søndag mod Brescia«, siger Krøldrup. 'Ikke de bedste betingelser' Udsigten til at skulle træde ind i en afbudsramt forsvarskonstellation på landsholdet efter Thomas Helvegs exit vækker ikke umiddelbart begejstring hos ham. »Det er ikke de bedste betingelser, vi har for at kunne levere et godt resultat. På den anden side har jeg været vant til at indgå i nye forsvar på landsholdet, også i efteråret. Det er selvfølgelig ikke optimalt, men vi må prøve at få det bedste ud af det«, siger Krøldrup.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Sirener aktiveret i Bahrain
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
-
FDM-chef er overrasket over dansk ja til selv-kørende Tesla: Oplevede graverende fejl
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm




























