Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 18. jun. 2011 KL. 16.45

Ingen EM-medalje til dansk OL-sølvvinder

Rene Holten Poulsen måtte nøjes med en skuffende sjetteplads i enerkajak.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Efter to bronzemedaljer to år i træk havde kajakroeren René Holten Poulsen sat næsen op efter endnu mere metal ved det EM, der foregår i Beograd i disse dage.

Men Maribo-roeren måtte nøjes med en beskeden sjetteplads i sin enerkajak på yndlingsdistancen 1000 meter.

læs ogsåDansk stortalent vinder igen world cup-guld

Poulsen kom ikke alt for godt fra start, men fik indhentet det tabte undervejs og rundede 750-meter-mærket i bedste tid.

Så var der tilsyneladende udsolgt for OL-sølvvinderen, der måtte se sig distanceret af fem både i slutspurten, hvor han sluttede fem sekunder efter vinderen, Max Hoff fra Tyskland, der i øvrigt satte ny verdensrekord.

Flotte resultater ved World Cup
»Jeg ved ikke, hvad der gik galt, og jeg havde regnet med, at jeg minimum kunne tage medalje på baggrund af mine seneste resultater, men jeg var bare for langsom i dag«, siger Rene Holten Poulsen på sin hjemmeside.

læs ogsåFlot dansk world cup guld på 1.000 meter

Han demonstrerede rigtig god form, da han kort før mesterskaberne vandt sit World Cup-løb i både Tjekkiet og Tyskland.

Heller ikke toerkajakken bestående af Kim Wraae og Emil Stæhr nåede på medaljeskamlen. De blev nummer otte af ni både i deres A-finale.

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af mellem syv og 11 formodede pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede