Det danske cykelhold Team CSC fik natten til i dag dansk tid endnu er sejr på amerikansk jord. Dermed har Team CSC nu vundet to ud af to mulige løb i USA, og Bjarne Riis' cykeltropper har gjort en godt indtryk på it-koncernen CSC's hovedsæde, hvor holdet skal forsøge at få forlænget kontrakten. I det andet løb i Wachovia-serien - Wachovia Classic - kom feltet samlet til mål, og det danske holds newzealandske sprinter Julian Dean var hurtigst og kørte over målstregen som vinder. Det var 28-årige Deans første sejr på holdet, hvor han begyndte ved starten af 2002-sæsonen. Jakob Piil vandt det første løb i serien Søndag køres det sidste løb i USA for Team CSC's vedkommende.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
FDM-chef er overrasket over dansk ja til selv-kørende Tesla: Oplevede graverende fejl
-
Sirener aktiveret i Bahrain
-
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm




























