Statistikken taler til Camilla Martins fordel, når hun som eneste tilbageværende dansker i turneringen spiller semifinale mod kineseren Gong Ruina ved Denmark Open i badminton. Otte gange har de spillet mod hinanden på højeste internationale plan - og syv gange er det endt med dansk sejr. »Selv om der ikke er nogen lette kampe mod kinesere, så er hun også den, jeg har det bedst med at møde. Det er som om, hun også har næsten overdreven respekt for mig«, sagde Camilla Martin efter at have vundet kvartfinalen mod Hongkongs Wang Chen 11-9, 11-1. »Det lå i luften, at den, der vandt første sæt, også ville vinde kampen. Vi er efterhånden meget slidt alle sammen oven på et langt internationalt turneringsprogram, så da jeg havde vundet det første tætte sæt og en lang duel ved 4-0 i andet, havde hun ikke mere at byde på«, konstaterede den danske vinder. Selv om hun føler sig godt brugt fysisk, fortsætter Camilla Martin i næste uge til German Open sammen med resten af verdenseliten, der formentlig gør den tyske begivenhed til den stærkeste besatte tostjernede grandprix-turnering nogensinde. Stjernerne er et udtryk for turneringernes samlede præmiesum - de 170.000 dollar, der er på højkant i Århus, udløser fem stjerner, mens der kun spilles om 50.000 dollar i Tyskland.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
-
Alt er skønt ved feriecenteret, indtil børnene opdager et rum, der er gemt lidt væk
-
FDM-chef er overrasket over dansk ja til selv-kørende Tesla: Oplevede graverende fejl
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm




























