Håndboldspillerne fra Ikast-Bording får en noget kaotisk optakt til sæsonens første Champions League-kamp på søndag, hvor holdet møder Buducnost Monet fra Serbien og Montenegro. Klubben har bortvist træner Christian Dalmose med en begrundelse om illoyalitet, og spillerne står uden træner forud for den vigtige kamp. Tre midlertidige trænere I stedet er det klubbens fysiske træner Henrik Møller, målvogtertræner Vibeke Andersen samt assistenttræner Tine Kristiansen, der står for forberedelserne til søndagens kamp i Ikasthallen. »Det er klart, det giver noget uro i truppen, men vi havde et møde med spillerne forinden, og de bakker beslutningen op«, siger formand i Ikast-Bording Palle Høj, som understreger, at klubben leder med lys og lygte efter en træner, som kan tage over, indtil svenske Magnus Johansson træder til den 1. juni. Dalmose kaldes illoyal Klubben har ifølge Palle Høj i flere tilfælde kunne konstatere, at Christian Dalmose har været illoyal over for Ikast-Bording. Senest da det kom frem at Ikast-spillerne Trine Jensen og Isabell Blanco fortsætter karrieren i Aalborg DH i næste sæson.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Sirener aktiveret i Bahrain
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
-
FDM-chef er overrasket over dansk ja til selv-kørende Tesla: Oplevede graverende fejl
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm




























