Everton vil om senest et års tid være en velkendt, dansk midtbanegeneral fattigere. Thomas Gravesens agent, John Sivebæk, siger til klubbens hjemmeside, at den kronragede styrmand snart må se sig om efter en anden arbejdsplads og prøve noget nyt. Det vil formentlig ske, når danskerens kontrakt med Liverpool-klubben udløber om ét år. »Han må videre« »Han er meget glad for at være i Everton, og han vil være glad for at blive i endnu ét år. Men han må videre med karrieren, han har været der i fem år og vil se, hvad han har mulighed for som næste skridt«, siger John Sivebæk. Det er i forvejen ikke meget, Everton har at glæde sig over i denne tid, hvor forstærkninger lader vente på sig, og flere spillere ikke vil forlænge kontrakterne. Den unge stjerne Wayne Rooney meldes på vej væk fra Goodison Park. Derfor udlægger klubbens hjemmeside det som meget positivt, at Thomas Gravesen i det mindste bliver et år mere.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Irans udenrigsminister truer med gengældelse
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
-
FDM-chef er overrasket over dansk ja til selv-kørende Tesla: Oplevede graverende fejl
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm




























