• Fodbold
  • Live
  • Resultater
  • Håndbold
  • Cykling
  • Golf
  • Tennis
  • NFL
  • Formel 1
  • Sofaspil
Annonce
Annonce

Mest læste

SENESTE

Annonce

SENESTE

SENESTE

SENESTE

SENESTE

Sport 22. okt 2009 KL. 20.55 opdateret 22. okt 2009 KL. 21.42

Europamestre går hver til sit

Denmark Open er den næstsidste turnering som par for Kamilla Rytter Juhl (tv.) og Lena Frier Kristiansen. Arkivfoto. - Foto: PEKKA SAKKI/AP

Denmark Open er den næstsidste turnering som par for Kamilla Rytter Juhl (tv.) og Lena Frier Kristiansen. Arkivfoto. - Foto: PEKKA SAKKI/AP

Kamilla Rytter Juhl skal fremover kun på badmintonbanen for at spille mixed double og stopper derfor samarbejdet med Lena Frier Kristiansen.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De er regende europamestre, men kommer aldrig til at forsvare titlen.

Kamilla Rytter Juhl og Lena Frier Kristiansen spiller Denmark Open i denne uge og French Open i næste, men så er det også slut.

»Jeg kunne måske godt have fortsat med damedouble lidt endnu, men det eneste rigtige er at fokusere på én kategori frem mod OL 2012«, siger Kamilla Rytter Juhl, der af indlysende årsager prioriterer mixed double, hvor hun netop er blevet verdensmester sammen med Thomas Laybourn.

LÆS ARTIKELDansk guld ved VM i badminton

Ud over at have vundet EM er succesoplevelserne med Lena Frier Kristiansen en semifinale i en Super Serie-turnering og sejr over et af de kinesiske par, der i den grad dominerer damedouble på internationalt topplan.

Kvartfinalister i Denmark Open
Foreløbig har Kamilla Rytter Juhl og Lena Frier Kristiansen kurs mod en fin afslutning på samarbejdet.

Fredag spiller de kvartfinale ved Denmark Open efter 21-14, 21-13 over Gitte Haxen og hendes tjekkiske makker Kristina Ludikova.

Annonce
Annoncer:
Jordskælvet i Haiti 17. mar 21.08
Genopbygning. Jordskælvsramte Haiti mangler 62 milliarder kroner til genopbygning. - Foto: PAUL JEFFREY/AP

Haiti efterlyser 62 milliarder til genopbygning

Efter det ødelæggende jordskælv i januar har Haiti brug for kolde kontanter.

Fodbold 17. mar 20.43
trængsel. Barcelona blev i kampen i Stuttgart overrasket over tyskernes angrebsvilje. På hjemmebanen i Barcelona er de forsvarende mestre storfavoritter. Arkivfoto. - Foto: DANIEL MAURER/AP

Live: Messi slår til igen

Barcelona blæser til angreb mod Stuttgart efter 1-1 i første kamp.

Danmark 17. mar 19.53

Kommunalbestyrelse politianmelder eks-borgmester for at snage

Glostrups tidligere borgmester bliver politianmeldt for at snage i oplysninger om SF'er.

Erhverv 17. mar 21.55
INTERNET. For 25 år siden blev det første .com-domæne registreret. I dag er der flere millioner internetsider med den adresse. Arkivfoto. - AP

Dotcom-domænet fylder rundt

Topdomænet .com har netop rundet de 25 år.

Danmark 17. mar 18.38
Gave. AC/DC-koncerten i Parken blev lovprist af rock-anmelderne. Til gengæld skal kommunale topfolk holde sig væk, hvis de ikke har betalt billetten selv. - Foto: Jacob Ehrbahn

Jurister til embedsmænd: Sig nej til gaver fra it-gigant

Betalt rockkoncert og hotelovernatning er ikke forenelig med god adfærd i det offentlige.

Annoncer

Det sker
17. mar 17.03
Restaurant AOC blev tirsdag den eneste i København med en ny Michelinstjerne. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Michelinstjerner er millioner værd

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

En sejrer. Testen byder på en enkelt topkarater. - Foto: NIELS CHRISTENSEN

Smarte paletknive er elendige i brug

Foto: NIELS CHRISTENSEN
Find opskrift
Find madskribenter

SENESTE

SENESTE

SENESTE