Tilskuerne var utålmodige og spillerne frustrerede. Næsten 80 minutter med direkte spil mod nettet og ikke et eneste mål vredet ud af en ellers oplagt mulighed for at byde det danske fodboldpublikum på et underholdende lokalderby. Kom ikke ud over rampen Havde de stylede spillere i Viborg og FC Midtjylland været et boyband, så ville de blive kritiseret for et tamt playbackshow, der aldrig kom ud over scenekanten. Det syntes utroligt, for FC Midtjylland havde 10 nederlag på stribe i Viborg at rette op på, og trods de utvivlsomt gode intentioner, så var det halvkedeligt at se på. Jo, nærkampene havde for så vidt masser af nerve, men de overraskende træk og de fede detaljer manglede, og så var det hændervridende ærgerligt, at den sidste fod på de afgørende afleveringer konstant var skævt timet eller slet ikke til stede. Løberi Spillerne løb og løb, men bare sølle 4.029 tilskuere var mødt op for at følge anstrengelserne, og det var i sig selv trist i en herlig sommertid, hvor idrættens ledere og politikerne laver skåltaler om vigtigheden af lokale identitet og stolthed, profilering og markedsføring af sport og sportens stjerner i særdeleshed. For vejret var glimrende til Superliga-underholdning, og endelig, endelig efter 80 minutter kom Simon Poulsen drønende i dybden, sendte bolden videre til den tidligere Middelfart-topscorer, Christian Olsen, der sikkert sparkede i mål. Det gav lidt liv på lægterne og respekt om den unge angriber, men ellers var det et noget afdæmpet lokalderby.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
-
Alt er skønt ved feriecenteret, indtil børnene opdager et rum, der er gemt lidt væk
-
FDM-chef er overrasket over dansk ja til selv-kørende Tesla: Oplevede graverende fejl
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm




























