Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 16. jul. 2008 KL. 12.01

Brøndby henter Jan Kristiansen

Brøndby har hentet den klubløse Jan Kristiansen. Landsholdsspilleren har senest optrådt for Nürnberg i Tyskland.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Blå bog om Jan Kristiansen

Født:
4. august 1981

Højde:
180 cm

Vægt:
81 kilo

Klub:
Brøndby (kontrakt til sommeren 2013)

Tidligere klubber:
Ølgod IF, Esbjerg, Nürnberg

Meritter:
SAS Liga-topscorer 2003, DM-bronze 2004, tysk pokalvinder 2007

A-landskampe / mål:
11 / 0

Kilde: Ritzau

Fodboldspilleren Jan Kristiansen fik onsdag afklaret sin fremtid, da SAS Liga-klubben Brøndby hentede ham på en femårig kontrakt.

»Der var flere muligheder både hjemme og i udlandet, men da jeg hørte om Brøndby IF's interesse, var jeg faktisk ikke i tvivl. Klubben har fulgt mig længe, og det føles helt rigtigt for mig at skifte hertil nu«, siger 26-årige Jan Kristiansen i en pressemeddelelse.

Den danske landsholdsspiller var uden kontrakt efter at være rykket ud af den tyske Bundesliga sammen med Nürnberg, hvor han spillede i to et halvt år.

Topscorer
Jan Kristiansen slog igennem i sin tid i Esbjerg, hvor han blandt andet nåede at blive topscorer i SAS Ligaen.

Han kan anvendes på flere positioner.

»Jeg har på det seneste været brugt som back i begge sider og spiller, hvor træneren mener, jeg gør bedst gavn. Selv føler jeg dog, at jeg er bedst på midtbanen, hvor jeg kan spille alle pladser. Men hvis jeg skal vælge en yndlingsposition, så bliver det på venstrekanten«, siger Jan Kristiansen.

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe