-
CHELSEA-TRIUMF I CL : Dramaet minut for minut
-
KORT PROCES I PARKEN: Kessler vinder efter brutal knockout
-
SPORTENS NYTÅRSQUIZ: Sådan går det i 2012
-
PLUS: Redondo-bold Pluspris 75 kr.
Annonce
Vikinge Svøm i Roskilde
Søndag 1. juli kl. 10 er der Vikinge Svøm - en spændende åbent vand-udfordring for alle, der sætter pris på en sjov, smuk og samtidig udfordrende svømmetur i åbent vand, læs mere her...
Pluspris 250 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 2730 kr.
Alm. pris 3130 kr
|
|
Pluspris 383 kr.
Alm. pris 450 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|





Live: Sådan fortsætter Champions League
Afgørelse. Lodtrækningen foregår i Uefas hovedkvarter i Nyon, Schweiz. - Foto: SALVATORE DI NOLFI (arkiv)/AP
De forsvarende mestre fra FC Barcelona skal til Tyskland.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Favoritterne til Champions League-titlen, FC Barcelona, skal forbi Tyskland på deres vej mod finalen i München i maj næste år.
Barca møder Bayer Leverkusen i 1/8-finalen, mens deres rivaler fra den hjemlige liga, Real Madrid, fik tildelt CSKA Moskva.
Derudover var der hårde lodtrækninger til de engelske hold Arsenal og Chelsea. AC Milan er altid en hård nød at knække og Napoli viste lovende takter i den indledende gruppe, hvor de satte topholdet i Premier League, Manchester City, til vægs.
Set med danske øjne var det beroligende at se, at FC Basel trak Bayern München. Tyskerne er klokkeklare favoritter mod Manchester Uniteds overmænd.
»Vi har en god mulighed for at komme til kvartfinalen. Men lad være med at undervurdere FC Basel«, lyder meldingen fra Bayern Münchens bestyrelsesformand Karl-Heinz Rummenigge.
Danmark er nummer 13
Danmark er fra næste sæson sikret en direkte plads i Champions League, men presses bagfra både af Schweiz og Østrig i det regnskab. I indeværende sæson, hvor hverken FCK eller OB fik sat tilstrækkeligt med aftryk i Europa League, er Danmark blevet overhalet af Belgien, så Danmark og Superligaen blot er nummer 13 i Europa.
13.-pladsen giver som udgangspunkt ikke en direkte plads i Champions League, men da CL-vinderen ofte kvalificerer sig til det kommende års turnering via den respektive hjemlige liga, så er den magiske grænse formentlig ved 13.-pladsen.
Østrig har ikke et hold med i Champions League, men Red Bull Salzburg er fortsat med i Europa League, hvor de kan score point til koefficientranglisten og dermed true den direkte danske deltagelse i mesterligaen i 2013/2014.
Både FC Basel og Red Bull Salzburg skal dog avancere til henholdsvis kvartfinalerne i CL og 1/8-finalerne i Europa League for at kunne true den danske 13.-plads for alvor.
1/8-FINALERNE I CHAMPIONS LEAGUE
Kampprogrammet foreligger i løbet af fredag. 1/8-finalerne afvikles over fire terminer: 14./15. februar og 21./22. februar med returkampe 6./7. og 13./14. marts 2012.
12.10
Bayern München-legenden Paul Breitner træder ind på scenen i Nyon. Breitner, som er ambassadør for denne sæsons finale i München, fortæller om fortidens meritter og skal i løbet af de kommende minutter hjælpe med at trække lod.
»Alle Bayern-fans regner med, at vi kommer i finalen på vores hjemmebane«, siger Breitner.
12.04
Set med danske øjne er det interessant at se, hvem schweiziske FC Basel trækker. Manchester Uniteds overmænd kan mere sejre i de to 1/8-finaler score godt med point til den såkaldte koefficientrangliste, der afgør, hvor mange hold de enkelte lande får med i Champions League og Europa League i 2013/2014.
Optakt
16 hold er tilbage i verdens stærkeste klubturnering, Champions League.
Efter en række gedigne overraskelser - bl.a. Manchester Uniteds degradering til Europa League og cypriotiske Apoel FCs avancement - skal de 16 mandskaber parres i otte 1/8-finalemøder.
De otte gruppevindere - Bayern München, Inter, Benfica, Real Madrid, Chelsea, Arsenal, Apoel og Barcelona - får tildelt en grupper 2'er i form af Napoli, CSKA Moskva, FC Basel, Lyon, Bayer Leverkusen, Marseille, Zenit Skt. Petersburg eller AC Milan.
Resultat af lodtrækningen i Nyon, Schweiz, opdateres i denne artikel.
To forbehold er der i forbindelse med lodtrækningen. Hold, der har været i samme indledende gruppe eller kommer fra samme land, kan ikke mødes i 1/8-finalerne. De otte gruppevindere seedes og starter på udebane.
1/8-finalerne afvikles over fire terminer: 14./15. februar og 21./22. februar med returkampe 6./7. og 13./14. marts 2012.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig
Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.
FN fordømmer syrisk massakre i Houla
FN's Sikkerhedsråd - inklusiv Rusland - kritiserer angreb i Syrien, der har kostet mere end 100 livet.
'Borgen'-hold overrasket og lykkelige over pris
Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
AGK's nye stjerne scorede syv mål i CL-finalen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Fodbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
24. maj. KL. 08.25 TV Tag 1.30 minuts gåtur gennem sejrsrusen på Farum Park
23. maj. KL. 13.39 TV Sportsredaktør: FCK har spillet for højt spil
22. maj. KL. 09.36 TV Fodboldglad elefant skal gå i blæksprutten Pauls fodspor
18. maj. KL. 09.31 TV Kessler: Jeg vil bare ikke skuffe nogen
15. maj. KL. 08.56 TV Horde af mennesker hyldede Citys nykårede mestre
maj
maj
maj
maj
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Gedekølle med citron og persille
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips