Annonce
Annonce
Annonce
Håndbold 31. maj. 2012 KL. 06.09

Krumtappen: Vi havde mere power end BSV

AG Københavns forsvarsveteran Lars Jørgensen er ikke i tvivl om, hvorfor AGK onsdag vandt med 11 mål over.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det var et AG København-hold, der uden større anstrengelser onsdag vandt første DM-finaleopgør over Bjerringbro-Silkeborg med 30-19.

I weekenden hev københavnerne Champions League-bronzemedaljer med hjem fra Final4-stævnet i Köln. Det ser Lars Jørgensen som en fordel.

»Det kunne gå to veje i forhold til, at vi har spillet to hårde kampe i weekenden. Enten kunne vi blive fysisk mærkede og halte efter, eller også kunne vi tage det niveau med, som vi spillede på dernede«.

Lærte noget af CL
»I Köln gik vi til den med aggressivitet og speed. Man skal virkelig være skarp for at sætte sin modstander af i CL, og man skal være stærk for at holde stregen. De ting fik vi med, så vi kom med et fysisk tryk og stod stærkt defensivt«.

Læs ogsåAG København vinder stort i første finale

»Men vi kom også hele tiden på kant i vores angreb, siger en tilfreds Lars Jørgensen efter AGK's 11 måls sejr.

Forsvarsveteranen, der har spillet flere hundrede landskampe for Danmark, sammenligner situationen med tidligere oplevelser.

»Det var lidt den samme historie, som når man kommer hjem efter et EM og VM - man kommer hjem i en utrolig god form, for man er blevet matchet hårdt, og det har været hårdt fysisk«.

»Man tager hele den der speed og power med, som sådan en turnering giver«, forklarer han.

CL er mere fysisk
Selv om det umiddelbart så ud til, at AG København ikke var på samme niveau i onsdagens kamp, som holdet var i weekendens CL-kampe, så har Lars Jørgensen en god forklaring på det.

Læs ogsåAG's stjerner skal ud på en tur til sydhavsøerne

»Modstanderen var bare en anden, og rammerne var nogle andre. Vi holdt et fornuftigt fysisk niveau i forhold til, hvad der er tilladt i Danmark«.

»Vi får lov til noget mere i CL, end man gør i den danske turnering«, siger han.

Returopgøret spilles lørdag klokken 21.00 i Jyske Bank Boxen i Herning.

Bliv ven med Politiken

ritzau