| AF Flemming Ytzen |
Ingen sex, ingen vold, ingen skræk, tak. Vi er i Kina.
Man skulle tro, at Kina havde lært af et mundheld, der var populært i Storbritannien for en generation siden: No Sex, please. We are British.
Et tvetydigt udtryk for, at briterne sagde nej til den slags, men ikke rigtigt mente det.
Censuren slår til igen
Seks måneder før åbningen af OL
værner Kina i voksende grad om sit image.
Piratudgaver af film med masser af sex, gys, vold og monstre er tilgængelige over alt i de kinesiske storbyer. Nu siger censurmyndighederne stop.
Filmproducenter og -distrubutører har fået ordre til at gennemgå de videoer, de har på lager for at sikre, at de ikke indeholder figurer som f.eks. 'spøgelser, uhyrer og dæmoner' i sammenhæng med overnaturlige fortællinger.
De nye retningslinjer er udstedt af Generaldirektoratet for Medier og Udgivelsesvirksomhed. Dette regeringskontor siger på sin hjemmeside, at man ønsker at 'kontrollere og forebygge negative virkninger, som denne type film har på samfundet'.
Generel stramning
Især vil regeringscensuren forsøge at
forhindre 'skader på unge menneskers psykologiske velbefindende'.
Nyhedsbureauet Reuters skriver, at de nye regulativer er et led i en general opstramning inden for hele kulturlivet op til afholdelsen af de Olympiske Lege i august.
FILM – Danmarks eneste filmsektion
Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG
Den amerikanske sangerinde, der blandt andet er kendt fra filmen The Bodyguard, blev 48 år.
Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.
Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1300 kr
|
|
Pluspris 195 kr.
Alm. pris 229 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 349 kr
|
|
Pluspris 799 kr.
Alm. pris 999 kr
|