Ben Ainslie: Jeg er i gang med at læse på reglerne

Guldkandidat. Ben Ainslie er gået i gang med at tygge regelbogen igennem. Intet skal overlades til tilfældighederne.
Guldkandidat. Ben Ainslie er gået i gang med at tygge regelbogen igennem. Intet skal overlades til tilfældighederne.

Jonas Høgh-Christensens britiske modstander har fundet regelbogen frem. I et forsøg at stå sig bedst muligt inden guldsejladsen i morgen, hvor de to sejlere reelt ligger lige, vil briten ikke være dårligt forberedt.

»Vi har gennemgået regelscenarierne. Reglerne er en lille smule anderledes i medal race, så dem har vi nærstuderet«, fortæller Ben Ainslie ifølge en udtalelse fra det britiske sejlerteam.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her