Ben Ainslie: Jeg er i gang med at læse på reglerne

Guldkandidat. Ben Ainslie er gået i gang med at tygge regelbogen igennem. Intet skal overlades til tilfældighederne.
Guldkandidat. Ben Ainslie er gået i gang med at tygge regelbogen igennem. Intet skal overlades til tilfældighederne.
Lyt til artiklen

Jonas Høgh-Christensens britiske modstander har fundet regelbogen frem. I et forsøg at stå sig bedst muligt inden guldsejladsen i morgen, hvor de to sejlere reelt ligger lige, vil briten ikke være dårligt forberedt.

»Vi har gennemgået regelscenarierne. Reglerne er en lille smule anderledes i medal race, så dem har vi nærstuderet«, fortæller Ben Ainslie ifølge en udtalelse fra det britiske sejlerteam.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her