Vi sender nu en SMS-bekræftelse på din tilmelding til 20
Vikinge Svøm i Roskilde
Søndag 1. juli kl. 10 er der Vikinge Svøm - en spændende åbent vand-udfordring for alle, der sætter pris på en sjov, smuk og samtidig udfordrende svømmetur i åbent vand, læs mere her...
Pluspris 250 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 2730 kr.
Alm. pris 3130 kr
|
|
Pluspris 383 kr.
Alm. pris 450 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|





Wozniacki knuser ringe russer
Overskud. Caroline Wozniacki var tydeligvis glad for sejren i Paris. - Foto: CHRISTOPHE ENA/AP
Caroline Wozniacki uddelte 'æg' i 1. runde af French Open.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Efter udmærket, ganske varieret og næsten fejlfri forestilling mod en til tider særdeles ukoncentreret russisk modstander, er Caroline Wozniacki klar til 2. runde ved årets anden grandslamturnering, French Open i Paris.
Danskeren virkede helt umærket af de tidligere ugers ankelproblemer og gav Alla Kudryavtseva en regulær tennislektion i 1. sæt, som teenageren vandt med 6-0.
I 2. sæt fik Alla Kudryavtseva sit første point i kampens 8. parti og bragte sig efterfølgende foran med 2-1, inden Caroline Wozniacki igen sporede sig ind på vindervejen og trods en russisk opblomstring vandt sættet med 6-3 - og dermed kampen 6-0, 6-3 på blot en time og ni minutter.
En ukendt venter
Danskeren lavede blot ni uprovokerde fejl, mens Alla Kudryavtseva i den statistik havnede på den forkerte side af 20, hvilket er alt, alt for meget, når man møder en spiller fra verdens top 5.
I 2. runde venter tyskeren Kristina Barrois eller den italienske kvinde Thatiana Garbin. Kristina Barrois er nummer 67 på verdensranglisten, mens italieneren er nummer 58. Wozniacki har hverken mødt Barrios eller Garbin tidligere i seniorkarrieren.
KAMPEN PARTI FOR PARTI
2. SÆT (Wozniacki - Kudryavtseva 6-0, 6-3)
6-3. Caroline Wozniacki er klar til 2. runde. Russeren Alla Kudryavtseva kunne ikke true danskeren, der var bedst i alle henseender.
5-3 til Wozniacki. Russeren rammer et far flotte vindere, men hendes fejlprocent er fortsat høj og Wozniacki snupper partier på første breakbold.
4-3 til Wozniacki. Russeren er kommet meget bedre med i kampen og fik spillet sig frem til en breakbold. Wozniacki giver dog ikke ved dørene.
3-3 Russeren må igen kæmpe hårdt for hvert point. Wozniacki giver sig ikke og lader modstanderen arbejde.
3-2 til Wozniacki, som nu for lavor er på kurs mod 2. runde.
2-2 Den russiske kvinde kører tilsyneladende på reserverne allerede og er begyndt at stønne højlydt, når hun slår til bolden. Wozniacki bryder tilbage på første breakbold.
1-2 Kudryavtseva vinder et par lange dueller og bryder Wozniackis serv for første gang. Det afgørende point kommer, da Wozniacki sender en baghånd ud over baglinjen.
1-1 Russeren får med stort besvær hevet sit første point i land. Wozniacki havde undervejs en breakbold, men missede.
1-0 Wozniacki. Russeren spiller sig frem til to breakbolde, inden Wozniacki sætter tingene på plads.
_______________________________________________________)
1. SÆT (Wozniacki - Kudryavtseva)
6-0 til Wozniacki. Der er ikke så meget at analysere. Wozniacki er et par klasser bedre end russeren, som indleder årets French Open med at få et 'æg'. Første sæt sikres på den anden af to sætbolde. Det og blot 25 minutter.
5-0 til Wozniacki. Danskerens fejlprocent er tæt på nul og russerens få tilnærmelser bliver konsekvent afvist med kraftige vinderslag.
4-0 til Wozniacki. Kudryavtseva spiller konsekvent Wozniacki i forhånden - den side, hvor danskeren pga. anklen måske har problemer med at komme ud til yderligt spillede bolde - men taktikken fejler. Wozniacki kommer fra 15-40 til breakbold og ser uhyggeligt stærk ud.
3-0 til Wozniacki. Trods en gevaldig afbrænder ved nettet kører danskeren partiet hjem. Kudryavtseva havde en stor mulighed for at spille sig til fordel og breakbold, men helkiksede sin stopbold, hvorefter et dansk powerslag afgjorde til 3-0.
2-0 til Wozniacki. Kudryavtseva har en høj fejlprocent og danskeren snupper partiet på anden breakbold, da russeren sender en bold i nettet.
1-0 til Wozniacki. Danskeren placerer sine slag yderligt og vinder åbningspartiet uden problemer.
_____________________________________________________
11.08 Wozniackis højre ankel er tapet op. Opvarmningen er så småt ved at være færdig.
11.03 Wozniacki og russeren med det mundrette navn er trådt ind på den næsten gabende tomme gigantarena, hvor Paris' formiddagssol solen brager ned.
Russiske Alla Kudryavtseva er første sten på Roland Garros-anlæggets røde vejbaner for Caroline Wozniacki, der er på jagt efter karrierens anden finale i en grandslamturnering.
Den 3.-seedede danskers første kamp ved French Open begynder omkring 11.15 og politiken.dk følger med parti for parti.
Caroline Wozniacki har den seneste måned haft problemer med den ene ankel, men er meldt fit for fight.
LÆS OGSÅGlad Wozniacki stortrives på fransk grusbane
Modstanderen i 1. runde på Court Philippe Chatrier, hvor der er plads til over 15.000 tilskuere, Alla Kudryavtseva, er nummer 78 på verdensranglisten og det tabte det hidtil eneste opgør mellem de to konkurrenter på Charlestons grønne grus i 2009 med 6-3 og 6-3.
Se også
Regeringen vil lade 250.000 danskere slippe for topskat
Regeringen vil bruge knap fem milliarder kroner på at hæve topskattegrænsen med 58.000 kroner.
Græsk eks-leder: Kassen er tom i juni
Rust 25 år efter: Det sværeste var at finde modet
Mathias Rust var blot 19 år, da han landede sit lille fly på Den Røde Plads i Moskva.
Nye biler bliver stadig mere sikre
Flere biler klarer nye chrashtest, der stiller flere krav til beskyttelse af både fodgængere og bilister.
Nyrer sælges hver time på det sorte marked
Chokeret Kofi Annan forsøger på ny at mægle i Syrien
Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter
Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.
Mindst 13 børn omkommet i brand i indkøbscenter i Doha
En brand har kostet mindst 19 livet i Qatar.
Læge: Khawaja kan slippe fra sultestrejke uden mén
Det vil tage omkring et år, før dansk-bahrainske al-Khawaja er tilbage i form, vurderer ekspert.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Tennis
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
24. maj. KL. 08.25 TV Tag 1.30 minuts gåtur gennem sejrsrusen på Farum Park
23. maj. KL. 13.39 TV Sportsredaktør: FCK har spillet for højt spil
22. maj. KL. 09.36 TV Fodboldglad elefant skal gå i blæksprutten Pauls fodspor
18. maj. KL. 09.31 TV Kessler: Jeg vil bare ikke skuffe nogen
15. maj. KL. 08.56 TV Horde af mennesker hyldede Citys nykårede mestre
maj
maj
maj
maj
På onsdag går det løs: Guide: Din Distortion
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Madklubber er kropslig nydelse, vi kan dyrke sammen
Gedekølle med citron og persille
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips