Annonce
Internationalt 14. sep. 2010 KL. 12.39

EU sammenligner Frankrig med Nazityskland

Ydvisninger af romaer er en skændsel, siger EU's justitskommissær.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Frankrig er på kant med både menneskeretten og EU-reglerne, når de masseudviser sigøjnere.

Sådan lyder det blandt andet fra EU-Kommissionen, der for første gang er gået ud med en heftig kritik af de franske romaudvisninger, som i den grad har været et samtaleemne i Bruxelles siden sommerferien.

Nu melder EU's justitskommissær, Viviane Reding, aggressivt ud og kalder udvisningerne for ’en skændsel’.

»Dette er ikke en mindre overtrædelse. Efter 11 år som kommissær vil jeg gå så langt som at sige, at dette er en skændsel,« siger Viviane Reding og fortsætter:

LÆS OGSÅ Romaer: Vi eksisterer ikke - vi lever som spøgelser

»Jeg er chokeret over, at mennesker bliver fjernet fra medlemslande i EU blot fordi de tilhører en bestemt etnisk minoritet. Det troede jeg aldrig, Europa ville opleve igen efter Anden Verdenskrig«, siger hun med henvisning til de franske udvisninger.

EU-kommissionen vil lægge sag an
Den hårde kritik af de franske udvisninger kommer i kølvandet på, at både FN og EU-parlamentet har formuleret mundtlige og skriftlige fordømmelser af masseudvisninger, som Frankrig nu i flere år har praktiseret, men som for alvor er kommet i søgelyset efter sommerens udvisninger til Rumænien og Bulgarien.

Men kommissionen vil gerne længere i deres fordømmelse af de franske udvisninger. Derfor påpeger Viviane Reding blandt andet, at der nu ikke er andre veje end at starte en regulær juridisk sag mod Frankrig.

LÆS OGSÅ Romaer er tvunget til at bide smerten i sig

»Jeg er overbevist om, at der nu vil reageres juridisk over for Frankrig«, uddyber kommissæren i en offentlig meddelse.

Kommissæren er 'forfærdet over udvisningerne' og tilføjer, at Frankrig ikke har opført sig korrekt over for EU-myndigehederne.

Over 8.000 romaer er alene i år blevet smidt ud af Frankrig, og EU-kommissionen har tidligere i et fortroligt notat vurderet, at de franske udvisninger kan være ulovlige og i strid med unionens regler om fri bevægelighed.

Frankrig gik kun efter romaer
Kommissionens verbale lussinger til Frankrig kommer også efter, at der er dukket en hemmelig notits frem fra den franske regering, der udelukkende udpeger romalejre som en særlig prioritet i forhold til rydning af illegale bosættelser og udvisninger.

De franske myndigheder har dog afholdt flere møder med EU-kommissionen, hvor de har fastholdt, at der ikke har været tale om direkte forfølgelse af særlige minoritetsgrupper.

Det skriver blandt andet den franske avis ’Le Monde’.

»Notitsen vil også indgå i vores samlede undersøgelse. Det er en utroligt bekymrende udvikling«, sagde den svenske kommissær for indre anliggender, Cecilia Malmström, tidligere på dagen.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 11.56
Foto: JUST LARS

Søvndal: Skattereform er et skulderklap til lønmodtagere

Regeringen forsvarer, at skattereformen er socialt afbalanceret.

Film
29. maj. KL. 12.38
Falmet. Bruce Willis er langt fra fordums styrke, mener Politikens anmelder. Her ses Willis ved den netop overståede Cannes-festival, hvor han deltog på grund af sin medvirken i filmen 'Moonrise Kingdom'. - Foto: Lars Just

Bruce Willis stiller efterhånden op til hvad som helst

Actionhelten er reduceret til birolleskuespiller. Også i den ringe 'Catch 44'.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien