Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 4. apr. 2011 KL. 06.30

Forsvarsekpert: Dansk Libyen-mission er en videospilskrig

Politikerne taler risikoen for jagerpiloterne op. Reelt er missionen temmelig ufarlig.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det arabiske oprør

De missioner, danske jagerpiloter løser over Libyen i disse dage, er stort set lige så ufarlige som at flyve over Danmark.

Faktisk er det næppe muligt at gå i krig med et lavere risikoniveau end Nato-missionerne over Libyen, siger ekspert i dansk og nordisk forsvars- og sikkerhedspolitik og tvangsdiplomati Peter Viggo Jakobsen.

»Selv om de kalder det for en højrisiko-mission herhjemme, er det jo temmelig ufarligt«, siger professoren, som er ansat ved Institut for Statskundskab på Københavns Universitet.

En videospilskrig
Når der ikke er den store risiko forbundet med missionerne, skyldes det at det libyske regimes luftværn blev taget ud af spillet, før danske fly overhovedet kom på vingerne.

»Gaddafi har ingen flyvemaskiner. Han har heller ingen antiluftskyts længere, for dem har amerikanerne fjernet. Det er lidt en videospilskrig, hvor vi skyder på nogen, der ikke kan skyde igen«, siger professoren.

Han peger på, at det for en stor del er pointen med et moderne forsvar – at komme i en situation, hvor de andre ikke har en chance.

»Og det er jo fint. Men det gør jo bare at det ikke er nær så modigt og heroisk, som det bliver fremstillet«, siger Peter Viggo Jakobsen.

Handler om at blive set
Han mener først og fremmest, at Libyen-missionen handler om at vise Nato, FN og det internationale samfund, at Danmark er til at regne med.

For de fire danske fly har næppe den store indflydelse på krigens gang.

»Det her er en mission hvor det handler mere om at blive set og vise flaget, end om den har militær betydning«, siger Peter Viggo Jakobsen.

Hvorfor har forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V) så kaldt det for højrisiko-missioner?

»For tænk nu, hvis der alligevel skulle blive skudt et fly ned. Så er det bedre at have sagt til befolkningen, at det her indebærer en risiko, frem for at blive overrasket«, siger forsvarseksperten.

Taler modstanderen op
Han har endnu en forklaring på, at de mere dramatiske gloser bliver fundet frem af politikerne.

»Det her handler også om, at det skal se sværere ud end det er. Krig skal helst ikke ligne Danmark-Australien i håndbold, for så er det ikke lige så sejt, når vi vinder«, siger Peter Viggo Jakobsen.

»Derfor taler man modstander og problemerne ved missionen lidt op. Men jeg har svært ved at se, at det er meget farligere end at flyve rundt og lave patruljer over Danmark. Man kan ikke gå i krig med lavere risiko forbundet, end den måde vi gør det dernede«, siger Peter Viggo Jakobsen.

De fire danske jagerfly har indtil videre fløjet 49 missioner over Libyen, hvor de har smidt 126 bomber. Endnu har der ikke været meldinger om, at der skulle være skudt på dem.