Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 7. feb. 2006 KL. 07.38

Muhammed-uro breder sig til Filippinerne

Der har i nat været demonstrationer mod Muhammed-tegningerne og afbrænding af det danske flag i Filippinerne.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Over 5.000 muslimer deltog tidligt i morges dansk tid i en demonstration i den sydlige by Cotabato i Filippinerne. Det skriver Ritzau.

Demonstranterne samledes på en plads i Cotabato, der ligger omkring 930 kilometer syd for hovedstaden Manila, for at fordømme offentliggørelsen af »de blasfemiske« tegninger i Danmark og andre lande.

Her afbrændte de danske flag i protest mod Jyllands-Postens tegninger af profeten Muhammed.

»Helligbrøde«
Flere dusin kampklædte betjente var på plads for at hindre, at demonstrationen udviklede sig voldeligt.

»Vi fordømmer tegningerne«, sagde den muslimske prædikant Abdulmanan Gayak. Han opfordrede præsident Gloria Arroyo til at afbryde alle diplomatiske forbindelser til Danmark.

Desuden opfordrede han til at boykotte alle danske produkter.

»Det er et udtryk for blasfemi, for helligbrøde, ligesom det er en synd mod islam, og det kan derfor ikke tilgives og glemmes let«, sagde Sammy Maulana, leder af en civil muslimsk gruppe, til AP.

Oprørskamp
Muslimer er en minoritet i det hovedsageligt romansk-katolske Filippinerne, men militante oprørere har i tre årtier kæmpet for selvstændighed i den sydlige del af landet.

Den største muslimske separatistgruppe, der forhandler med regeringen, har også fordømt Muhammed-tegningerne.

»Personligt bryder vi os ikke om det. Det er en fornærmelse mod vores religion«, sagde en talsmand for oprørerne til AP.

Han tilføjede dog, at gruppen så vidt muligt ikke blandede sig i religiøse anliggender.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 14.01

Forhandlingspartier: Skatteudspil er fyldt med ukrudt og bitre piller

Enhedslisten, Venstre og DF lægger op til hårde forhandlinger om skat.

Danmark
29. maj. KL. 13.24
TERRORMISTANKE. PET har pågrebet to dansksomaliske brødre, der sigtes for at forberede et terrorangreb. Arkivfoto fra en tidligere aktion mod terrormistænkte. - Foto: JENS DRESLING

Forskere: Danmark et vigtigt mål for terroristerne

Radikaliseringen kan ske meget hurtigt. Og Danmark risikerer, at terrorister nu vil gå efter almindelige mål.

EURO 2012
29. maj. KL. 11.14
Konkurrenter. Lindegaard (t.v.) og Andersen til træningen i Helsingør i søndags. - Foto: ANTHON UNGER

Lindegaard anser sig selv som det bedste valg

Anders Lindegaard erkender, at han mangler kampe. Men han vurderer også, at han er den bedste keeper i EM-truppen.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien