Annonce
Internationalt 1. sep. 2011 KL. 15.18

250.000 fortrolige Wikileaks-dokumenter lækket

Uforsigtighed hos Wikileaks bringer diplomater verden over i fare.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Wikileaks

Wikileaks.org blev lanceret i 2006 og beskriver sig selv som en medie-organisation, der ikke har til formål at tjene penge.

Deres formål er derimod at bringe vigtig information til offentlighedens kendskab, ved at anonyme kilder kan uploade fortrolige dokumenter og tv-klip på hjemmesiden.

I 2010 skabte WikiLeaks ravage med sine afsløringer fra Afghanistan-krigen, og i oktober fortsatte afsløringerne med dokumenter om Irak-krigen.

Politiken og WikiLeaks
Politiken har som eneste danske medie adgang til samtlige 250.000 dokumenter fra USA’s udenrigstjeneste, som blev lækket til internettjenesten WikiLeaks.

Politikens adkomst til de diplomatiske udvekslinger er gjort mulig via en aftale med det norske dagblad Aftenposten.

Omkring 250.000 fortrolige dokumenter fra det amerikanske udenrigsministerium ligger mere eller mindre frit tilgængeligt på internettet til fare for en række diplomater.

Det skriver blandt andet det tyske magasin Der Spiegel og britiske The Guardian.

De mange tusinde dokumenter er sluppet ud via organisationen Wikileaks, der oprindeligt har fået de mange tusinde dokumenter fra anonyme kilder.

LÆS OGSÅHackere lagde Wikileaks ned

Sidste år stillede Wikileaks de ucensurerede dokumenter til rådighed for en række udvalgte medier såsom New York Times, Der Spiegel og The Guardian.

Medierne behandlede dokumenterne journalistisk og gengav således udvalgt materiale samtidig med, at følsomme oplysninger blev censureret. Blandt andet fjernede medierne navne på diplomater, der kunne komme i fare, hvis visse lande fik nys om deres arbejde.

Nu er dokumenterne imidlertid tilgængelige i deres originale form.

Sikkerhedsbrist
Der Spiegel skriver, at Wikileaks-stifteren Julian Assange oprindeligt gav en journalist på The Guardian adgang til dokumenterne via en server, hvor dokumenterne var placeret som en skjult fil.

Her lod Assange tilsyneladende den skjulte fil ligge på serveren, og nu er filerne dukket op på fildelingsnetværket BitTorrent.

Her er de ifølge Der Spiegel blevet placeret af velmenene Wikileaks-medlemmer, der tilsyneladende ønskede at sikre Wikileaks materiale i en tid, hvor USA langede kraftigt ud efter organisationen.

Der Spiegel antyder, at den tidligere talsmand for Wikileaks i Tyskland, Daniel Bomscheit-Berg, har været med til at henlede opmærksomheden på den skjulte fil. Tyskeren brød med Julian Assange, da de to blev uvenner og stiftede sidenhen en konkurrent ved navn Openleaks.

Bog afslører kodeord
Det kræver et kodeord at få adgang til filerne. Men det står at læse i en bog ved navn 'Inside Julian Assange's War on Secrecy'.

Bogen er skrevet af en journalisten på The Guardian, David Leigh, der fik kodeordet, da han samarbejdede med Julian Assange.

Angeiveligt trykte journalisten kodeordet i sin bog, fordi han fik at vide, at det var midlertidigt og ville blive slettet inden for få timer. Det var ikke tilfældet, står det nu klart.

LÆS OGSÅWikileaks: Vi offentliggør 100.000 amerikanske filer i dag

Ifølge The Guardian har en person via det sociale netværk Twitter spredt et link, der leder direkte til de fortrolige dokumenter.

Wikileaks beskylder The Guardian for at være skyld i skandalen, hvilket avisen afviser.

Søg selv - Dokumenterne fra WikiLeaks

Politiken.dk har gjort det muligt at søge i de tusindvis af lækkede og fortrolige dokumenter fra den amerikanske udenrigstjeneste, som WikiLeaks er kommet i besiddelse af.

Søg i dokumenterne her

FINDER DU NOGET? TIP OS

POLITIKEN MENER: Stop angrebet på informationsfriheden

WikiLeaks-lækagen består af over en kvart million telegrammer, først og fremmest fra den amerikanske udenrigstjeneste.

Det betyder at de indeholder mange forkortelser og diplomatlingo, som kan være svært at gennemskue for udenforstående.

The Guardian har lagt flere ordlister ud med forkortelser fra henholdsvis militæret og udenrigstjenesten.

I oktober blev hidtil hemmeligholdte dokumenter om Irak-krigen offentliggjort.

Søg i dokumenterne her

WikiLeaks har offentliggjort tusindvis af dokumenter om krigen i Afghanistan

Se hvor danske soldater er omkommet i Afghanistan på kort her

FOKUS: Læs alt om krigen i Afghanistan her

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 14.01

Forhandlingspartier: Skatteudspil er fyldt med ukrudt og bitre piller

Enhedslisten, Venstre og DF lægger op til hårde forhandlinger om skat.

Danmark
29. maj. KL. 13.24
TERRORMISTANKE. PET har pågrebet to dansksomaliske brødre, der sigtes for at forberede et terrorangreb. Arkivfoto fra en tidligere aktion mod terrormistænkte. - Foto: JENS DRESLING

Forskere: Danmark et vigtigt mål for terroristerne

Radikaliseringen kan ske meget hurtigt. Og Danmark risikerer, at terrorister nu vil gå efter almindelige mål.

EURO 2012
29. maj. KL. 11.14
Konkurrenter. Lindegaard (t.v.) og Andersen til træningen i Helsingør i søndags. - Foto: ANTHON UNGER

Lindegaard anser sig selv som det bedste valg

Anders Lindegaard erkender, at han mangler kampe. Men han vurderer også, at han er den bedste keeper i EM-truppen.

Annoncer

Seneste WikiLeaks

Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien

Det sker
Koldt. Distortion-gængerne må feste i regnkluns og sweatere. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)
29. maj. KL. 11.57

Distortion-dagene bliver kolde og regnfulde

ibyen anbefaler

restaurant & cafe