Annonce
Internationalt 15. jan. 2012 KL. 20.47

Medie: Gidseltagere flytter dansker til skib

Det danske gidsel Paul Hagen Thisted er angiveligt flyttet fra land til et kapret skib.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

International piratjagt


Antallet af piratangreb er steget kraftigt i Østafrika. Blandt de danske ofre for de somaliske sørøvere er en dansk sejlerfamilie med to voksne og tre børn samt to gaster. De blev frigivet efter næsten et halvt års fangenskab.

Den 60-årige danske nødhjælpsarbejder fra Dansk Flygtningehjælp Poul Hagen Thisted og hans 32-årige amerikanske kollega Jessica Buchanan er angiveligt flyttet fra landjorden i Somalia til det kaprede fragtskib, Albedo, der ligger ud for Somalias kyst.

Det skriver den somaliske netavis, Somalia Report, med en pirat som kilde. Den piratgruppe, der har de to gidsler, har indgået en aftale med den pirat, der har kontrollen over det kaprede skib.

LÆS OGSÅ Pirater kræver 50 millioner for dansk gidsel

Ifølge EU Navfors indsats mod somaliske pirater blev fragtskibet kapret den 25. november 2010. Albedo er et containerskib, der sejler under malaysisk flag. Det blev kapret i Det Indiske Ocean 900 sømil øst for Mogadishu.

Ud over de nu fire nødhjælpsarbejderne er der 23 besætningsmedlemmer om bord på det kaprede skib.

Har vist livstegn
Ved at holde gidslerne om bord på et skib, slipper piraterne for at flytte dem rundt hele tiden på land, fordi andre piratgrupper vil stjæle dem. Om bord på det kaprede skib, skulle også befinde sig to spanske nødhjælpsarbejdere.

Det har ikke været muligt, at få bekræftet flytningen af gidslerne fra anden side, og Dansk Flygtningehjælp ønsker søndag aften ikke at kommentere de nye oplysninger.

LÆS OGSÅ Somaliske klanledere protesterer over bortførelser

Men tidligere på ugen meddelte organisationen, at der var rapporteret livstegn fra Poul Hagen Thisted og Jessica Buchanan.

»De bliver efter omstændighederne behandlet ordentligt og er ikke syge. De får noget at spise, rent vand og opholder sig i nogle tålelige omgivelser«, sagde Ann Mary Olsen, der er chef for Dansk Flygningehjælps internationale afdeling, onsdag til Ritzau.

Hun kunne ligeledes fortælle, at der i hendes øjne var tale om pålidelige oplysninger fra flere uafhængige kilder i Somalia.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 11.25
Foto: JUST LARS

Regeringen fremlægger sin skattereform

Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.

Koncerter
29. maj. KL. 10.52
Ikoner. 'De Eneste To 2' eller 'Den dumme og den kedelige'. Thomas Helmig og Steffen Brandt slår de musikalske pjalter sammen. - Foto: Collage: Thomas Sjørup og Jens Dresling (arkiv)

Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band

De to ærkeaarhusianere har allerede skrevet et par håndfulde fælles sange.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien

Det sker
gadefest. Distortion bryder løs fra på onsdag og ugen ud - nu også med pop up-fester i Ishøj, Skovbrynet og Ballerup. - Foto: Nick Levin (arkiv)
28. maj. KL. 12.36

Fra onsdag går det løs: Din Distortion

ibyen anbefaler

restaurant & cafe