Annonce
Internationalt 5. feb. 2012 KL. 08.24

Mitt Romney vinder storsejr i Nevada

Borgere i Nevada har peget på Mitt Romney som den mest egnede udfordrer til præsident Obama, rapporterer CNN.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Primærvalg i USA


Mitt Romney fortsætter sin direkte vej til at blive republikanernes udfordrer til Barack Obama, når der afholdes præsidentvalg i november.

Det står klart, efter Romney natten til søndag dansk tid står til at vinde en klar sejr ved afstemningerne i Nevada.

Med 10 procent af stemmerne optalt står Romney til at få 48 procent af stemmerne mod 20 procent til den formodede førsteudfordrer Newt Gingrich. Ron Paul står på nuværende tidspunkt til at høste 21 procent af stemmerne.

LÆS MEREStenrige Romney beklager rap bemærkning om fattige

Dermed er Romney ifølge CNN allerede nu sikker på at stå som sejrherre, når alle stemmer er talt op.

Et caucus, ikke primærvalg
Afstemningen i Nevada er ikke et primærvalg, men et "caucus", hvor vælgerne møder op på skoler, i kirker og i forsamlingshuse og efter en debat vælger at støtte en eller flere af kandidaterne.

Kandidaterne kæmper om 28 delegerede i Nevada, som er den femte delstat, der holder nomineringsvalg. Ud over Nevada stemmes der lørdag også i den knap så folkerige stat Maine i det nordøstlige USA.

LÆS OGSÅMitt Romney er det sikre valg i en broget skare

Forud for valget i Nevada havde Romney gjort sig uheldigt bemærket med en kommentar om, at USA's fattige er uinteressante i et valgår. En bemærkning, som han efterfølgende måtte trække i land.

Romney har tidligere vundet primærvalgene i New Hampshire og Florida, og han har den klare fordel, at hans kampagne er bedre organiseret og har flere penge end Newt Gingrich.

Med sejren i Florida vandt Romney 50 delegerede, og han har forud for valget i Nevada sammenlagt 71 mod 23 til Gingrich. Det kræver 1144 delegerede for at blive partiets præsidentkandidat.

LÆS MEREUSA-ekspert: Gingrich får svært ved at lave comeback

Newt Gingrich må - som det ser ud på nuværende tidspunkt - se endnu et nederlag i øjnene.

Og allerede efter Romneys sejr i Florida vurderede USA-ekspert Niels Bjerre-Poulsen, at Gingrichs mulighed for at komme tilbage i kampen om at blive Republikanernes præsidentkandidat var yderst begrænset.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 11.25
Foto: JUST LARS

Regeringen fremlægger sin skattereform

Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.

Koncerter
29. maj. KL. 10.52
Ikoner. 'De Eneste To 2' eller 'Den dumme og den kedelige'. Thomas Helmig og Steffen Brandt slår de musikalske pjalter sammen. - Foto: Collage: Thomas Sjørup og Jens Dresling (arkiv)

Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band

De to ærkeaarhusianere har allerede skrevet et par håndfulde fælles sange.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien

Det sker
Koldt. Distortion-gængerne må feste i regnkluns og sweatere. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)
29. maj. KL. 11.57

Distortion-dagene bliver kolde og regnfulde

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede