Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 5. maj. 2012 KL. 15.15 opdateret 5. maj. 2012 KL. 19.17

Strauss-Kahn risikerer anklage om massevoldtægt

Kvinder fortæller i fransk avis om gruppevoldtægt. Strauss-Kahn afviser pure.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Anklagemyndigheden i Frankrig overvejer i disse dage, om man skal se på nye sexanklager mod den tidligere chef for Den Internationale Valutafond (IMF), Dominique Strauss-Kahn.

To kvinder, der angiveligt lever som prostituerede, er ifølge den franske avis Liberation blevet afhørt af belgisk politi i forbindelse med efterforskningen af en prostitutionsring i forbindelse med Carlton Hotel i Lille nær den franske grænse til Belgien.

Ifølge avisens oplysninger har de to kvinder fortalt, at de ledsagede to af Strauss-Kahns medarbejdere under et besøg i Washington i december 2010.

En af kvinderne har angiveligt fortalt, at Strauss-Kahn og flere i hans selskab forgreb sig voldeligt mod hende trods hendes protester under seksuelt samvær.

Anklagemyndigheden i Lille bekræfter overfor CNN, at man undersøger vidneudsagnene med henblik på at tage stilling til, hvorvidt der skal rejses nye anklager mod Strauss-Kahn og de øvrige implicerede for gruppevoldtægt.

LÆS ARTIKELStrauss-Kahn sigtes i sag om prostitution

I en pressemeddelelse afviser Strauss-Kahn have begået »den mindste voldshandling af nogen som helst art overhovedet«.

Hans advokater skriver videre:

»Fordrejede oplysninger, manipulation og trang til at lynche kan ikke i al evighed træde i stedet for virkeligheden«.

Sexanklager rullet gennem et år
Dominique Strauss-Kahn blev i maj sidste år anholdt i et Air france-fly, da han var ved at forlade New York. Han blev kort efter sigtet for at have forgrebet sig seksuelt på en stuepige i sin suite på sit hotel.

Anklagerne blev siden frafaldet, fordi stuepigen havde løjet undervejs i efterforskningen og derfor blev anset som utroværdig. Sagen er dog ikke slut for Strauss-Kahn, da stuepigen har fået tilladelse til et civilt søgsmål mod Strauss-Kahn.

LÆS MEREStrauss-Kahn skal igen i retten for sex med stuepige

Indtil sexanklagerne blev Dominique Strauss-Kahn anset som socialisternes mest oplagte kandidat til det franske valg, som løber af stablen i denne weekend. Det blev som bekendt Francois Hollande, der blev socialisterne præsidentkandidat.

Hollande står til at vinde valget.

FACEBOOKBliv ven med Politiken