Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Grækenlands præsident øjner et håb om ny regering
MØDER. Karolos Papoulias, der har været præsident siden 2005, bød i dag velkommen til partileder Evangelos Venizelos. - Foto: ARIS MESSINIS/AP
Pasok-lederen Venizelos har skabt fornyet håb hos præsidenten.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det begyndte med Grækenland
Indtil videre har fire lande i eurozonen modtaget hjælpepakker fra EU for at redde en skrantende økonomi.
Det begyndte med Grækenland, hvis enorme gæld skabte en frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning. Derfor bevilgede landene i eurozonen i maj 2010 lån på flere hundrede milliarder kroner på betingelse af en række omfattende besparelser. Dette var ikke nok, og endnu en hjælpepakke kom på plads i 2012.
Også Irland og Portugal har modtaget hjælpepakker i milliardklassen. Siden fik også Cypern fået en hjælpepakke.
Den økonomiske krise har også betydet skrappe reformer i Italien, mens Spanien og Portugal slås med en enorm arbejdsløshed.
Den græske præsident, Karolos Papoulias, har indkaldt lederne af landets partier til at mødes i morgen i et sidste forsøg på at finde fælles fodslag om en regering.
Tidligere i dag fik Papoulias mandatet til at samle en regering i Grækenland, hvor der i sidste weekend var valg.
Mandatet har de seneste dage været i hænderne på Grækenlands finansminister og leder af det socialistiske parti Pasok, Evangelos Venizelos.
Han opgav i går kampen for at samle en regering - det samme har to andre partiledere tidligere på ugen ligeledes opgivet.
Kan tage mange dage
Præsidentkontoret har i dag meddelt, at præsidenten i første omgang vil mødes med lederne af de tre partier, der vandt flest stemmer:
Grækenlands svar på Enhedslisten - venstrefløjskoalitionen Syriza, Det konservative parti Nyt Demokrati og altså socialistiske Pasok.
LÆS OGSÅDen yderste venstrefløj prøver at samle ny græsk regering
De to sidstnævnte partier stod før valget bag aftalen, der sikrede en hjælpepakke fra EU, Den Europæiske Centralbank og Den Internationale Valutafond.
Syriza gik derimod til valg på sin modstand mod aftalen, der blandt andet har betydet kraftige nedskæringer i det offentlige forbrug.
Giver håb
Efterfølgende vil Papoulias mødes med lederne fra de fire andre partier, der modtog nok stemmer til at komme med i parlamentet.
LÆS MERETysk storbankchef advarer grækerne før vigtigt møde
Venizelos, der i dag mødte præsidenten, sagde efterfølgende, at Pasok, Nyt Demokrati og Demokratisk Venstre er villig til at indgå i en stor koalition på betingelse af, at landet bliver i eurosamarbejdet.
Demokratisk Venstre har imidlertid tidligere krævet, at det venstreorienterede parti Syriza skulle med i en eventuel regering.
Det kan åbne for, at Grækenland kommer ud af det dødvande, det har været i siden valget, og præsidenten kalder det da også for et spirende håb, skriver CNN.
Kan kræve nyvalg
I teorien kan præsidentens forhandlinger med de politiske ledere fortsætte indtil 17. maj, som er dagen, hvor det nye parlament tager fat på arbejdet.
I praksis vil der dog højst gå to eller tre dage, vurderer professor George Katrougalos til nyhedsbureauet AP.
LÆS OGSÅForhandlinger er brudt sammen: Ingen græsk regering i denne omgang
Hvis det ikke lykkes præsidenten at skabe en koalitionsregering skal grækerne til stemmeurnerne igen i næste måned.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Julian Assange har kigget ud fra sit frivillige fængsel i London i et år
WikiLeaks-stifteren har ringe udsigt til at slippe ud af sit forgyldte tilflugtssted - medmindre han er vil rejse til Sverige.
Bred politisk aftale om letbane i hovedstaden er på plads
Realiseringen af den 27 kilometer lange letbane fra Lyngby og Ishøj er et skridt nærmere.
Tyrkiet: Demonstranter står helt stille - politiet storindkøber tåregas
Konkurrencestyrelsen: Henrik Dibbern bringer sig på kant med loven
Familielægernes formand afviser: Min udtalelse er almindelig husmandslogik.
Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
Thornings værste mareridt er blevet en realitet
Den eksplosionsagtige debat om at smide mere brænde på det økonomiske bål er en garanteret tabersag for statsministeren
Obama i Berlin: Nu skal vi også skrive historie
Kampen for frihed og rettigheder er ikke forbi, lyder det fra Obama.
Ærgerlige nordjyder: Vi får ikke klippekortet igen
Politiet om selvmordsteori på Roskilde: »Det var en kluntet formulering«
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
19. jun. KL. 19.40 TV Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
19. jun. KL. 19.22 TV Se uddrag fra Obamas tale i Berlin
19. jun. KL. 09.21 TV Gense John F. Kennedys berømte tale »Ich bin ein Berliner«
18. jun. KL. 23.31 TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
18. jun. KL. 21.30 TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø