Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Egyptens nyvalgte præsident hylder oprørere i tale til nationen
Foto: Anonymous/AP
Vestlige lande lykønsker Det Muslimske Broderskab med sejren i Egypten. Villy Søvndal kalder det en god dag for demokratiet.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Egypten i oprør
Revolutionen i Egypten begyndte i januar 2011 og kulminerede, da præsident Hosni Mubarak efter 18 dage med omfattende demonstrationer og kampe i gaderne trak sig 11. februar.
Mubarak blev idømt fængsel på livstid for ikke at have stoppet sine sikkerhedsstyrkers drab på demonstranter. Han har anket dommen.
30. juni 2012 blev Mohamed Morsi fra det Muslimske Broderskab taget i ed som ny præsident.
22. november 2012 udstedte Morsi et dekret, som udvider hans magt-
beføjelser betragteligt. Det har vakt stor vrede og nye demonstrationer.
Tidslinje Se de seneste udviklinger her
Egyptens nyvalgte præsident, Mohamed Mursi, hylder i sin tale til nationen de hundredevis af egyptere, der ofrede deres liv under oprøret mod tidligere præsident Hosni Mubarak sidste år, skriver Ritzau.
»Deres kamp banede vej for frihed«, siger han.
LÆS OGSÅMohamed Mursi bliver Egyptens nye præsident
Mohamed Mursi er islamist og tilhører partiet Det Muslimske Broderskab. Det har fået flere til at sætte spørgsmålstegn ved, om den nye præsident vil være i stand til at rumme alle egyptere. Og den bekymring forsøgte Mohamed Mursi at mane til jorden i sin tale til folket.
»Jeg vil være præsident for alle egyptere«, lovede han i sin tv-tale.
En god dag for demokratiet
Flere vestlige ledere har i dag lykønsket Mohamed Mursi med sin sejr, herunder udenrigsminister Villy Søvndal (SF).
»I dag har været en god dag for et demokratisk Egypten«, siger han i en kommentar om valget i Egypten til Ritzau.
Villy Søvndal hilser det velkomment, at præsident Mursi har lovet at være alle egypteres præsident og varetage alle egypteres interesser.
Bekymret for militærets indgriben
Villy Søvndal gentager samtidig sin bekymring for de seneste uger tilbageskridt i Egypten, hvor militæret markant har svækket den kommende præsidents magt og opløst parlamentet ved en forfatningsændring sidste søndag.
En manøvre som Mohamed Mursi i øvrigt undlod at omtale i tv-talen.
LÆS OGSÅMursi gik fra Mubaraks fængsel til egyptisk præsident
»Det vækker dyb bekymring og er noget, vi ser på med stor alvor. Jeg ser derfor frem til allerede i morgen sammen med mine EU-kolleger at drøfte, hvordan vi fortsat kan bidrage til den demokratiske overgang i Egypten«, siger Villy Søvndal til Ritzau.
Vil bevare fredsaftale med Israel
Mohamed Mursi sagde i talen, at han bærer et budskab om fred. Og at Egypten vil bevare deres internationale fredsaftaler med henvisning til den aftale landet underskrev med Israel tilbage i 1979, skriver AP.
»Israel sætter pris på den demokratiske proces i Egypten og respekterer udfaldet af præsidentvalget«, siger Israels ministerpræsident Benjamin Netanyahu ifølge Ritzau.
LÆS OGSÅEgyptere raser over manglende præsident
Han forventer, ifølge AP, at fredsaftalen fortsætter i sin nuværende form.
»Israel forventer at fortsætte samarbejdet med den egyptiske regering på grundlag af fredsaftalen mellem de to lande, som er i begge folks interesse og medvirker til regional stabilitet«, siger Benjamin Netanyahu.
Fredsaftalen, der afsluttede årtiers uroligheder, er Israels første med et arabisk land, og udgør en hjørnesten i landets sikkerhedspolitik.
USA og Iran lykønsker
Talsmand for Det Hvide Hus Jay Carney lykønsker også det egyptiske folk.
»Vi lykønsker det egyptiske folk for denne milepæl i deres overgang til demokrati. (...) Vi mener, at det er afgørende for den egyptiske regering at fortsætte med at udfylde Egyptens rolle som en søjle for regional fred, sikkerhed og stabilitet«, siger han ifølge Ritzau.
LÆS OGSÅEgyptiske generaler lover befolkningen frihed til at demonstrere
Også Iran er glade for Egyptens nye præsident, skriver Reuters.
Den iranske udenrigsminister, Ali Akbar Salehi, mener således, at Egypten nu er i sidste fase mod »en islamisk vækkelse«.
Mohamed Mursi vandt valget med 51,73 procent af stemmerne over rivalen Ahmed Shafik, som er militærets mand og tidligere ministerpræsident under Hosni Mubarak.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Danmarks største elbilsfirma går konkurs
Elbilfirmaet Better Place Danmark har i dag indgivet konkursbegæring.
Politiet flytter uanmeldt demonstration på Rådhuspladsen
S-borgmester dropper partinavn og logo i valgkampagne
Danske læger udskriver falske regninger for fiktive konsultationer
Regioner opfordrer borgerne til selv at tjekke deres regninger på nettet.
Cannes dag 11: Den seksuelle identitet har været det altoverskyggende tema
Kun hver tiende køber dagligvarer på nettet
Stærke Bayern bliver endnu stærkere: Nupper Dortmund-topscorer
Efter Champions League-sejren antydede Bayern-træner Heynckes, at klubben henter Lewandowski i Dortmund.
'Øv'-dage: Pædagoger i København er syge tre uger årligt
Politiet efterlyser vidner til skyderier på Vestegnen i nat
Ingen er tilsyneladende blevet ramt efter skyderi i Brøndby Strand.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
24. maj. KL. 16.30 TV Se verdenshistoriens største Lego-model
24. maj. KL. 15.04 TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
24. maj. KL. 09.46 TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
24. maj. KL. 09.38 TV Bro fuld af biler styrtet i flod
23. maj. KL. 23.17 TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden