Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 8. jul. 2012 KL. 08.57

Afvist gæst skyder på fransk diskotek

Flere er såret efter at en bevæbnet mand skød ved en natklub i Frankrig, da han blev afvist i døren.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En bevæbnet mand skød omkring sig efter at være blevet afvist i døren på en natklub i det nordlige Frankrig. Ti personer er såret efter episoden, som fandt sted i de tidlige timer søndag, oplyser politiet.

Skaderne var ikke alvorlige og de tilskadekomne er kommet på det nærliggende hospital i Cambrai, fortæller det bevæbnede gendarmeri.

»Omkring klokken 04.30 åbnede en person ild tre gange med et jagtvåben efter at være blevet afvist adgang til Le Vamos Club i Bertry«, lyder det i en meddelelse fra politiet.

Stjålet bil
Det er endnu uklart om skyderiet fandt stede inde på diskoteket eller udenfor, men efter skyderiet flygtede overfaldsmanden i en stjålet bil.

Der er nu sat en jagt ind på at finde manden.

Episoden sker en uge efter, at en pistolmand dræbte to på en natklub i den nordlige by Lille i noget, der lignede et hævnangreb, efter at han var blevet smidt ud af stedet.

En toiletpasser og en 27-årig gæst blev dræbt og seks andre inklusiv en klubdansker blev såret i angrebet. En mistænkt og en mulig medskyldig blev anholdt i Spanien fredag.

ritzau