Skoleskyder affyrede 155 skud på fem minutter

Tragedie. Det er fortsat uvist, hvorfor Adam Lanza 14. december sidste år valgte at gå amok og skyde 26 personer på en folkeskole i Newtown.
Tragedie. Det er fortsat uvist, hvorfor Adam Lanza 14. december sidste år valgte at gå amok og skyde 26 personer på en folkeskole i Newtown.
Lyt til artiklen

20-årige Adam Lanza var mindre end fem minutter om at affyre 155 skud og dræbe 20 børn og seks voksne på Sandy Hook Elementary School i Newtown 14. december sidste år.

Det oplyser chefanklager, Stephen Sedensky, der står for efterforskningen af skoleskyderiet, som kategoriseres som et af de værste i USA's historie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her