Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Udsendelse af soldater til Estland tømmer forsvarets kasse næste år

Koncentration. Danske soldater har i de sidste år skruet op for øvelserne i Baltikum. Over 1.000 deltod i en stor øvelse i Litauen.
Koncentration. Danske soldater har i de sidste år skruet op for øvelserne i Baltikum. Over 1.000 deltod i en stor øvelse i Litauen.
Lyt til artiklen

»Østersøen er vores baghave, og det er vigtigt, at vi yder et bidrag til vores nabolande. Derfor er det vores ambition at levere op til 200 soldater til Natostyrken i Estland«.

Sådan lød budskabet fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og regeringstoppen på det topmøde, som Nato indledte fredag i Warszawa.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her